Saturday, June 15th, 2024

Księgowość – o niej samej, w kilku słowach

Księgowość – o niej samej, w kilku słowach: księgowość wiol.com.pl polega na dokładnym podsumowaniu wszystkich działań finansowych w firmie. Różnego rodzaju wydatków, przychodów, inwestycji, rozliczeń. Polega ona na otworzeniu  różnego rodzaju kont, na których odbywają się operacje. Każda firma posiada przynajmniej kilka takich kont, oczywiście zależy to od wielkości firmy. Konta mają swoje nazwy oraz numery, w zależności od tego jakie akcje zostają na nich wykonywane. Zawsze nasze konto musi zostać podzielone na dwie strony, lewej czyli winien oraz prawej czyli ma.

Wszystkie działania muszą zostać zapisane przynajmniej dwa razy, na dwóch różnych kontach, po dwóch różnych stronach. Nazywa się to zasada podwójnego zapisu. Początkowo może brzmieć to bezsensownie, jednak bardzo istotne jest to do uzyskania końcowych poprawnych wyników oraz sprawozdań.

Każde z kont powinno być sumowane przynajmniej raz w miesiącu, oczywiście najczęściej stosuje się podliczanie go raz w miesiącu, wtedy można już dokładnie oszacować jakie były wyniki w ciągu roku, oraz jak wyglądały one w danych miesiącach, natomiast im dokładniejsze wyniki chcemy uzyskać, tym lepiej podsumowywać je częściej. Końcowe podsumowania potrzebne są do sprawozdań i raportów, które przygotowywane są przez głównego księgowego. Najczęściej idą one do zarządów, banków, oraz instytucji zewnętrznych. Jeżeli nasza firma potrzebuje współpracy z kimś, jest to wręcz niezbędne.

Polecamy:

Jak już wyżej przedstawiono, wszystkie księgi, dokumenty oraz sprawozdania są niezbędne w każdej firmie. Oczywiście prowadzenie ich jest narzucone z góry przed prawo, aby nie było późniejszych problemów przy rozliczaniu firmy jednak sprawia to że większe przedsiębiorstwa nie mają problemów z funkcjonowaniem. Każdy dokument, musi być prowadzony ze szczególną dokładnością. Księgowi są również zobowiązani do pisania korespondencji, które muszą spełniać pewne warunki. Muszą być pisane w sposób miły, ale jednocześnie nie ukazujący emocji, wszystkie informacje muszą być przekazywane wprost, bez zbędnych opisów, bardzo ważne jest używanie języka urzędowego. Zdania powinny być pojedyncze, a całość powinna mieć bardzo uprzejmą formę, najlepiej bez gróźb, lecz jeżeli się nie da można użyć gróźb niekaralnych ( warto tego unikać, jednak wymagane jest od nas jasne przedstawianie sytuacji).

Księgowi są również odpowiedzialni za księgowanie faktur od dostawców, oraz przygotowania płatności. Aby ułatwić nam tą pracę, pracodawca bardzo często inwestuje w różne sprzęty techniczne, które przyśpieszają oraz ułatwiają nam pracę. Wśród takich sprzętów znajdują się przede wszystkim komputery z zakupionymi wcześniej programami i licencjami, ułatwiające księgowanie, pisanie różnych korespondencji biurowych, faktur itp. Innymi takimi sprzętami są drukarki, niszczarki, oraz wiele innych. Takie środki zmniejszają między innymi czas pracy, ilość zatrudnionych osób a także zwiększają jakość i wydajność w firmie. Tak samo internet jest niezbędnym narzędziem pracy. Dzięki niemu można drogą mailową odebrać faktury, wysyłać pisma, sprawozdania, ewentualne rzeczy do kontroli.

Księgowość – o niej samej, w kilku słowach
Księgowość – o niej samej, w kilku słowach

Można również w szybki sposób zgłosić się do jednego z dostawców w przypadku gdyby coś nie zgadzało się z fakturą, oraz pozwala to na bardzo szybkie korygowanie jej, tak samo w drugą stronę, możemy poprosić o korygowanie faktury. Internet pozwala nam również na przechowywania dokumentów nie tylko na dysku komputera, ale jak i na innych dyskach, tyle że internetowych. W razie awarii komputera, możemy wtedy bez problemu odzyskać wszystkie nasze dokumenty. Nie każdy jednak jest zwolennikiem dysków internetowych, więc co niektórzy wolą przechowywać swoje dane na przenośnym np. podpinanym USB. Skoro mowa o awariach, bardzo ważna jest regularna kontrola sprzętu. Urządzenia które nie są sprawdzane, oraz nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń takich jak antywirus narażone są na drobne uszkodzenia, utrudnienia w pracy, jak i nawet na zepsucie. Jeżeli coś nie tak jest z naszym sprzętem, czy fakt że zaczyna wolniej chodzić, albo nasz komputer nie chce połączyć się z internetem, musimy to niezwłocznie zgłosić, gdyż może na tym ucierpieć jakość naszej pracy, oraz nawet część danych.

W księgowaniu, bardzo ważna jest jakość naszych dokumentów, oraz to czy dbamy o nasz sprzęt, który w tej pracy jest naszym największym pomocnikiem. Pamiętajmy, jako księgowi jesteśmy bardzo odpowiedzialni, za dokumentacje, faktury oraz rozliczenia firmy. Nie możemy ignorować najmniejszych pomyłek, ani tego że coś złego może dziać się z naszym sprzętem. Pozwalając sobie na błędy w zapisie lub w obliczeniach, dodajemy sobie dodatkowej roboty, a jeżeli pójdzie to dalej, niestety ale nie świadczy to za dobrze. Wiadomo, błędy się zdarzają, jednak musimy pod tym względem być ostrożni, bo jeżeli będziemy popełniać je często i nie będziemy ich poprawiać, nie będziemy mieli pozytywnego wpływu na naszą firmę. Musimy pamiętać o tym że praca księgowego jest bardzo odpowiedzialna, więc musimy do wszystkiego mieć odpowiednie podejście, oraz nerwy ze stali.