Saturday, June 15th, 2024

Pamięć RAM – o tym pamiętaj przed jej zakupem!

Samodzielne skonfigurowanie swojego komputera może dać bardzo wiele satysfakcji. Mamy wówczas pewność, iż zapewni on nam wydajność na takim poziomie, jakiego sobie życzymy. Najlepszy procesor, najnowsza karta graficzna oraz doskonale dobrana pamięć RAM. Warto wiedzieć, iż kwestii doboru pamięci RAM trzeba poświęcić wiele uwagi. To ona w bardzo dużym stopniu decyduje o tym, jaka będzie wydajność należącego do nas urządzenia. W niniejszym artykule tłumaczymy, jakimi zasadami należy kierować się podczas kupowania pamięci RAM.

Samodzielne składania komputera lub laptopa – jak się za to zabrać? 

Wiele osób sądzi, iż własnoręczne składanie sprzętu dotyczy wyłącznie komputerów stacjonarnych. To mit. Bez żadnego problemu możliwe jest także wprowadzanie  usprawnień w laptopach. W przypadku, gdy posiadamy dodatkową pamięć RAM, to możemy umieścić ją w dopiero co zakupionym urządzeniu i znacząco poprawić działanie swojego laptopa. Dodatkową możliwością jest także dokupienie pamięci RAM w celu wzmocnienia swojego starego laptopa. 

 Należy też pamiętać o tym, iż w komputerach przenośnych możliwe jest wykorzystywanie tylko i wyłącznie pamięci SO-DIMM, a nie DIMM, którą stosuje się w najczęściej stosowanych w komputerach stacjonarnych w układach typu DDR3 i DDR4. W zdecydowanej większości laptopów z wymianą pamięci RAM nie powinniśmy mieć jakichkolwiek kłopotów. Oczywiście, do zrealizowania takiej operacji musimy posiadać znajomość działania sprzętu oraz umieć precyzyjnie pracować ze śrubokrętem. Są jednak również takie laptopy, w których pamięć RAM schowana jest w kieszeni na spodzie sprzętu. W takim przypadku wystarczy, że naciśniemy odpowiedni przycisk, a pamięć RAM wypadnie z obudowy. Później możemy włożyć nową kość pamięci oraz poczekać, aż usłyszymy specyficzny dźwięk “kliknięcia”. To wszystko – prawda, że taka wymiana pamięci RAM jest banalnie prosta? 

Jaką ilość pamięci RAM powinien zawierać komputer?

Odpowiednia ilość pamięci RAM w kupionym przez nas komputerze lub laptopie daje nam gwarancję, iż wszystkie uruchamiane w nim naraz aplikacje oraz wymagające gry będą działały bez jakichkolwiek zacięć czy awarii. Warto także mieć świadomość tego, że jeśli dane urządzenie będzie zawierało świetny procesor oraz dobrą kartę graficzną, to bez dobrej pamięci RAM nie będzie mógł działać tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Wszystkie te elementy muszą być równie wysokiej jakości, aby korzystanie z komputera było wydajne. 

Drogie oraz bardzo pojemne rodzaje pamięci RAM będą najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich osób, którym zależy na możliwości uruchamiania kilku lub kilkunastu aplikacji w tym samym czasie oraz graniu w najnowsze gry z grafiką na zaawansowanych ustawieniach. Nie jest to oczywiście jednoznaczne z tym, że wszystkie pozostałe osoby będą usatysfakcjonowani pamięcią RAM z kilkoma GB. Pamięć RAM wiąże się nie tylko z graniem w gry, ale także z ogólną wydajnością całego komputera. Jeśli pamięć RAM będzie w urządzeniu w odpowiedniej ilości, to ryzyko wyskakiwania błędów czy zacinania się komputera zostaną obniżone do absolutnego minimum. Poniżej opisujemy, jaka pojemność pamięci RAM będzie najlepsza dla poszczególnych grup użytkowników:

  • pamięć RAM o pojemności 4 GB – pamięć RAM o takich pojemnościach w chwili obecnej uważana jest za zbyt mała dla prawidłowego funkcjonowania zakupionego przez nas urządzenia. Jeśli zakładamy, iż użytkownik tylko co jakiś czas będzie sprawdzał pocztę elektroniczną lub odwiedza strony z informacjami, to taka pamięć RAM może być wystarczająca. Stanowczo będzie jednak jej zbyt mało, aby móc grać w nawet mało wymagające gry z ostatnich lat;
  • pamięć RAM o pojemności 8 GB – taka pamięć RAM zapewni sprawne działanie systemu bez jakichkolwiek awarii czy zakłóceń. Zdecydowana większość najnowszych gier ma wymagania, aby urządzenie posiadało właśnie taką ilość pamięci RAM;
  • pamięć RAM o pojemności 12 GB – taka pamięć RAM jest dedykowana wszystkim graczom, którzy lubią grać w najnowsze gry na możliwie najlepszych ustawieniach graficznych. Mając sprzęt z pamięcią RAM o takiej pojemności, z pewnością będzie to możliwe; 
  • pamięć RAM o pojemności 16 oraz 32 GB – w dzisiejszych czasach z roku na rok powstają coraz bardziej wymagające gry. W ostatnim czasie powstaje wiele gier, w których są adnotacje, iż do ich uruchomienia wystarczy 8 bądź 12 GB pojemności, jednak dla zachowania pełnej pojemności niezbędna jest pamięć RAM minimum 16 GB. Gracze, którym zależy na grze w wymagające gry w najlepszych ustawieniach graficznych, z pewnością powinni sięgać po urządzenia z takimi typami pamięci RAM. 

Tania pamięć RAM – czy warto ją kupować? 

W internecie można natknąć się na sporo ogłoszeń, w których proponowana jest pamięć RAM w rażąco niskich cenach. Zdecydowana większość tego typu propozycji pochodzi od sprzedawców z Chin. Niekiedy tego typu kości są nawet o połowę tańsze niż te firmowe. Warto jednak wiedzieć o tym, iż takie pamięci RAM mogą bardzo szybko ulec awarii. Stracimy na tym sporo czasu, pieniędzy oraz stresu. Najlepiej jest kupować pamięć RAM wyłącznie od renomowanych producentów.