Wednesday, July 24th, 2024

Budowa domu z bali

Istnieje wiele technologii budowy domów. Prawdziwym synonimem piękna i naturalności są domy z bali https://domyhbe.pl/pl. Bardzo często wzorowane są one na wiejską chatę, co daje poczucie dużej przytulności. Niestety największym mankamentem tego rozwiązania są koszty, które musi ponieść przyszły właściciel.

Podjęcie decyzji o budowie domu z bali

O podjęciu decyzji skutkującej wyborem właśnie tego rozwiązania może decydować kilka czynników. Przede wszystkim budynek prezentuje się bardzo okazale. We wnętrzach prawidłowo reguluje się poziom wilgotności. Dom jest również bardzo ciepły, jednak musi zostać wykonany z dobrego jakościowo surowca oraz zgodnie ze sztuką ciesielską.

Ile to kosztuje?

    Cena domu z bali https://domyhbe.pl/pl/oferta-domow jest stosunkowo wysoka. Należy ponieść znacznie większe koszty, niż ma to miejsce w przypadku budowania domu szkieletowego. Wynika to z prostej przyczyny. Do budowy należy zastosować duże ilości litego drewna w dużych rozmiarach. Również sam proces budowy jest trudniejszy, a co za tym idzie bardziej czasochłonny. Od wykonawcy w tym przypadku wymagana jest duża wiedza i precyzja, wiąże się to z koniecznością zapłacenia wyższego wynagrodzenia. Dobra ekipa fachowców doradzi zarówno w kwestiach związanych z samym projektem domu, jak i pozyska drewno oraz zajmie się stawianiem domu.

Domy z bali mogą się również od siebie różnić. Zależy to przede wszystkim od rodzaju zastosowanego drewna, kształtu bali, odmiennego sposobu docieplenia budynku. Wszystkie kwestie należy uprzednio przeanalizować i ustalić z wykonawcą.

Konstrukcja domu

    Najbardziej znana jest konstrukcja klasyczna, która zwana jest również wieńcówką. Metoda ta polega na układaniu jednego bala na drugim. Taki dom należy następnie ocieplić. Izolacja umieszczana jest w tym przypadku albo po stronie zewnętrznej lub też od strony wnętrza.

Innym rozwiązaniem może być układ sumikowo-łątkowy. Zastosowane bale są cieńsze, niż te stosowane w konstrukcji klasycznej. Umieszczone zostają między pionowymi słupami, które rozstawione są w narożnikach, przy otworach drzwiowych, okiennych oraz w ścianach. W tym przypadku również konieczne staje się zastosowanie ocieplenia budynku.

Można również wykorzystać sposób, który doskonale imituje wygląd domu z bali. Polega on na zbudowaniu szkieletu, który stanowi konstrukcję domu. W szkielecie umieszczone zostaje ocieplenie, a następnie następuje obłożenie go z zewnątrz balami, które w tym przypadku pełnią funkcję dekoracyjną. Zastosowane bale są bardzo cienkie, gdyż mają zaledwie 8-12 cm grubości.

Czas na projekt

    W przypadku projektu domu drewnianego https://domyhbe.pl/pl/projekty, najtańszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z gotowego rozwiązania. Niestety technologia wykorzystująca do budowy bale narzuca pewne ograniczenia, jeśli chodzi o rozplanowanie przestrzeni. Dlatego też nie każdy projekt będzie można wykorzystać na budowę domu z bali. Powodem tego jest fakt, iż zwykle wszystkie elementy, do których zaliczają się ściany, stropy i dach wykonane są z drewna. Niezbędna w tym przypadku okazuje się znajomość specyfiki tego budulca. Ujawniają się tu pewne różnice w stosunku do domów murowanych. Mianowicie w przypadku domów z bali, rozpiętość między podporami musi być mniejsza, niż ma to miejsce w domach ze stropami betonowymi.

Należy również brać pod uwagę maksymalną długość bali, która wynosi 13 metrów. Jest to głównie spowodowane faktem, iż większe trudno by było transportować. Nie oznacza to jednak, że dom nie może być dłuższy. Jeśli interesują nas domy z bali o większych rozmiarach, materiał może zostać połączony. Poszczególne elementy łączone są na długości.

Ściany działowe najczęściej wykonywane są natomiast w konstrukcji szkieletowej. Wynika to z kilku względów. Przede wszystkim zdecydowanie łatwiej w takim przypadku wykonać rozprowadzenie wszelkich niezbędnych w domu instalacji. Drugą kwestią są względy finansowe. Nie oznacza to jednak wcale, że na życzenie nie można tych elementów wykonać z bali. Jeśli klient dysponuje odpowiednim budżetem, może mieć wykonane wszystkie ściany z drewna.

Materiał stosowany przy budowie domów z bali

Drewno, które ma zostać użyte w procesie budowy domu musi zostać wstępnie obrobione oraz wysuszone. W tym celu stosuje się specjalne suszarnie komorowe lub próżniowe. Proces ten pozwala również na pozbycie się różnego rodzaju szkodników, które mogą powodować uszkodzenie drewna.

Po tym etapie surowiec obrabia się w celu uzyskania jego końcowej postaci. Dąży się przede wszystkim do uzyskania gładkiej powierzchni oraz potrzebnego kształtu. Końcowym etapem jest zabezpieczenie wyprodukowanych elementów, poprzez ich impregnację ciśnieniową lub też zanurzenie w wannach wypełnionych impregnatem. Przygotowany materiał następnie znajdzie zastosowanie przy budowie wymarzonego domu.

Domy z bali to niewątpliwie marzenie bardzo dużej grupy osób. Są fantastyczną alternatywą dla tradycyjnych murowanych budynków. Z pewnością będą zyskiwać wielu nowych zwolenników zainteresowanych posiadaniem pięknego i oryginalnego domu. Drewno nadaje bowiem uroku, którego próżno szukać w innego rodzaju materiałach.