Tuesday, March 19th, 2024

Czym zajmuje się specjalista od stóp?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, podologia zaczęła w Polsce cieszyć się zdecydowanie większą popularnością. O ile u zachodnich sąsiadów gabinety podologiczne funkcjonują normalnie od dziesiątek lat, to w Polsce ten dział medycyny dopiero raczkuje. Na szczęście zainteresowanie nim jest tak duże, że ludzie kształcą się w tym kierunku, a na rynku pojawia się coraz więcej firm, które usługi podologiczne swoim klientom świadczą. Wiele osób myli to pojęcie z działaniem salonów kosmetycznych http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/diagnostyka/badanie-stop-oraz-postury/. Jest to mylne określenie, gdyż podolog nie zajmuje się pielęgnacją pod względem wyglądu stóp, ale pod względem typowo leczniczym. O tym należy pamiętać i to właśnie należy mieć na uwadze. Gdy interesuje nas wizyta u podologa, problem naszych stóp musi mieć podłoże chorobowe.

 

Czym jest podologia?

Zanim dokładnie napiszemy, czym zajmuje się podolog i w jakiej sytuacji można się do niego zgłosić, w pierwszej kolejności należy wytłumaczyć samo to pojęcie. Podologia https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/indywidualny-dobor-wkladek/ jest to nauka o kończynach dolnych, która bada tkanki i narządy, a następnie zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń i stanów chorobowych. Podologia obejmuje wiele dziedzin, które są z nią bezpośrednio związane. I tak jest to między innymi ortopedia, osteologia, miologia, flebologia, angiologia, neurologia, a także dermatologia i limfologia. Jak więc widać dziedzin obejmujących całość podologii jest naprawdę bardzo dużo, dlatego też osoba, która zajmuje się tego typu usługami, musi posiadać niezwykle szeroką w tym zakresie wiedzę. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że prawidłowe funkcjonowanie kończyn dolnych uzależnione jest od wielu czynników, które związane są właśnie z tymi dziedzinami. Podolog musi więc posiadać wiedzę z szeroko pojętego zakresu, tak, aby móc świadczyć najwyższą jakość usług i być w pełni do wszystkich swoich klientów. 

 

Czym zajmuje się podolog?

Podolog nie jest lekarzem, ale jest specjalistą, który tak naprawdę posiada zdecydowanie większą wiedzę, niż niejeden lekarz ze względu na szeroki zakres swojej pracy i powiązanie jej z tak wieloma dziedzinami medycyny. Podologia daje możliwość wyleczenia wielu problemów, ale tylko wtedy, gdy trafimy w ręce osoby odpowiedniej na tym właśnie stanowisku. Podolog diagnozuje, jak również i leczy wszelkie zmiany skórne, jak również i płytkę paznokciową na stopach. Podolog został wpisany w 2015 roku do rejestru zawodów, jako zawód paramedyczny. Jak zostać podologiem? Mamy tutaj różne drogi, ale nie każda z nich jest tą właściwą http://www.spondylus-podologia.pl/kontakt/. Jeśli dana osoba prowadzi salon kosmetyczny i decyduje się na kilkugodzinny kurs podologiczny, to czy jest ona w stanie dowiedzieć się wszystkiego o stopach, jeśli zakres tej wiedzy jest tak ogromny? Z całą pewnością nie. Profesjonalny podolog kończy studia wyższe, a następnie bierze udział w licznych sympozjach, kursach, szkoleniach i spotkaniach naukowych, które jeszcze bardziej pozwalają jej zdobyć wiedzę, jaka kryje się w słowie podologia. Nie każdy podolog jest sobie równy i nie każdy wykonuje swój zawód w taki sposób, by móc nam pomóc i by móc świadczyć fachową wiedzę. Podstawą jest jego podejście do pracy, to, czy wnikliwie prowadzi wywiad, czy ma odpowiednie narzędzia, czy może pochwalić się stosowną wiedzą. Im lepiej będziemy zdiagnozowani, tym większa szansa na to, że uda nam się osiągnąć to wszystko, na czym tylko nam zależy. Jedno jest pewne, podologia https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/podologia-dla-sportowcow/ jest dziedziną niezwykle potrzebną, bowiem mając problem ze stopami, to właśnie ten specjalista z zakresu podologii, jest w stanie w pełni nam pomóc i rozwiązać problem z jakim mamy do czynienia. 

 

Kiedy powinniśmy zgłosić się do podologa?

Bardzo często zastanawiamy się nad tym, w jakiej sytuacji powinniśmy zgłosić się do podologa. Przyczyn takiej wizyty może być naprawdę bardzo dużo. Najczęściej problemem są wrastające paznokcie, bolesne odciski, nagniotki, infekcje grzybicze, wirusowe lub bakteryjne. Częstym problemem są także brodawki wirusowe, zrogowacenia, pękające pięty, czy na przykład nadmierna potliwość, która powoduje nieprzyjemny zapach. Duża część osób zmaga się także z problemem odklejającej się płytki paznokcia, z paznokciami rurkowatymi lub pogrubionymi, z potrzebą wykonania rekonstrukcji takiego paznokcia. Podologia jest naprawdę obszerna i tak trudno jest wymienić to wszystko, z czym zmaga się dana osoba.

 Jedno jest pewne – jeśli mamy problem ze stopami, to jak najbardziej wizyta u podologa powinna stanowić dla nas element nadrzędny, tak, aby móc jak najszybciej rozwiązać daną dolegliwość. Nasze stopy narażone są na bardzo duże problemy. Często całe dnie znajdują się one w bardzo niewygodnych butach, nie  mając nawet chwili na to, by odpocząć. Co więcej, jeśli nie prowadzimy siedzącego trybu życia, cały ciężar ciała spoczywa właśnie na nich. Jeśli nie będziemy odpowiednio o nie dbać, bardzo szybko dadzą one o sobie znać. Podologia jest więc niezbędną dziedziną, jaką powinniśmy wszyscy doskonale znać i z której w razie potrzeby powinniśmy korzystać.