Thursday, April 25th, 2024

Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy?

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest bardzo ciężkim schorzeniem. W pułapkę używek wpadają coraz młodsze osoby, które nie są w stanie oderwać się od nałogu bez specjalistycznej pomocy w klinice psychiatrycznej lub na terapii leczenia uzależnień. Różnego rodzaju używki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, często doprowadzając do uszkodzeń narządów wewnętrznych, wpływając na pracę mózgu i układu nerwowego, a także serca, wątroby, nerek czy układu pokarmowego. Bardzo niebezpiecznym rodzajem używek, które są szczególnie popularne wśród młodzieży są dopalacze. To bardzo niebezpieczne środki, które nie tylko uzależniają, ale posiadają w swoim składzie trujące substancje, jak ołów, rtęć, mefedron czy etylon. Dopalacze sprzedawane są w sklepach kolekcjonerskich, – jako produkt z dopiskiem “nie do spożycia”, przez Internet lub w niewielkich sklepikach. Nawet jednorazowe zażycie dopalacza może doprowadzić do śmierci lub poważnego uszkodzenia zdrowia, dlatego warto dowiedzieć się, czym są dopalacze? Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy?

Czym są dopalacze?

Dopalacze są popularnymi środkami odurzającymi, szczególnie popularnymi wśród nastolatków i młodzieży. Wynika to z braku wiedzy młodocianych osób o konsekwencjach, jakie przynosi zażywanie dopalaczy. Ich skład jest stale modyfikowany przez producentów, co znacznie utrudnia ich badanie przez specjalistów. Ich popularność jest też związana z łatwą dostępnością preparatów, jako że większość z nich nie jest objęta zakazem narkotykowym. Młodzież może je bez problemu kupić w sklepach internetowych lub kolekcjonerskich.

Składniki dopalaczy

Ich składniki często opierają się o różnego rodzaju szkodliwe i psychoaktywne, halucynogenne zioła, jak wyciąg z muchomora czerwonego, szałwii wieszczej lub kratoma, które w połączeniu z chemicznymi dodatkami, jak rtęć czy ołów stają się wysoce szkodliwe dla zdrowia. Jeden dopalacz najczęściej składa się z kilku substancji o działaniu psychoaktywnym, dlatego nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie będzie miał działanie oraz jak zareaguje na niego organizm. Jedną z głównych substancji aktywnych w dopalaczach jest BZN, czyli benzylopiperazyna. Jej działanie jest bardzo podobne do amfetaminy – wywołuje podobne zachowanie i równie szybko uzależnia. Bardzo ważne jest, aby rodzice nastolatków wiedzieli, jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy. Być może taka wiedza ochroni dziecko przed śmiercią lub kalectwem.

Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy?

Odpowiedź na pytanie, jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy nie jest prosta. Zachowanie po zażyciu tego środka psychoaktywnego jest zależne od substancji, która została zawarta w narkotyku. Niemniej jednak, każdego rodzica powinny zaniepokoić objawy, takie jak:

• nietypowy wygląd oczu – czerwone spojówki, łzawienie, nadmierne rozszerzenie źrenic,
  • zmiana samopoczucia, stany depresyjne, brak chęci do działania,
  • częste stany euforyczne, po których następuje nagłe otępienie i apatia,
  • brak apetytu lub też nadmierne objadanie się,
  • kłopoty z nauką, częste wagary i znaczące pogorszenie się ocen,
  • częstsze prośby o pieniądze, nawet drobne sumy,
  • ginięcie pieniędzy z portfela,
  • nowi znajomi, którzy nigdy nie są zapraszani do domu,
  • akcesoria, znalezione w pokoju dziecka, jak małe woreczki strunowe, lufki lub sreberko,
  • zmiana zapachu ciała,
  • brak dbałości o wygląd.

Jak powinno się zachować, po rozpoznaniu uzależnienia od dopalaczy

Kiedy zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej od dopalaczy lub innej substancji psychoaktywnej są widoczne gołym okiem, warto jak najszybciej podjąć kroki, w celu pomocy wyjścia z nałogu. Pozwoli to uniknąć silnego uzależnienia, które wymaga leczenia odwykowego w ośrodku zamkniętym, a także wystąpienia problemów ze zdrowiem.

Co można zrobić po rozpoznaniu uzależnienia od dopalaczy?

• nie należy zachowywać się agresywnie w stosunku do dziecka. Nadmierna złość może wzbudzić agresję i negatywne odczucia w stosunku do rodzica, co spowoduje pogorszenie się relacji,
  • jeśli dziecko jest uzależnione, należy poszukać pomocy z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest zasięgnięcie pomocy specjalistów, którzy posiadają fachową wiedzę i są w stanie pomóc osobie uzależnionej,
  • zawsze należy słuchać dziecka i starać się wykazać zrozumienie – karanie przynosi jedynie krótkotrwałe efekty i jest czynnikiem, który decyduje o zerwaniu kontaktów z rodzicem, a także rodzi chęć ucieczki z domu,
  • przy braku porozumienia z podopiecznym, należy bezzwłocznie wykonać testy narkotykowe lub badania z krwi na obecność substancji psychoaktywnych.

Skutki zażywania dopalaczy

Dopalacze są bardzo niebezpiecznymi substancjami aktywnymi. Ich skład jest często oparty na substancjach chemicznych, które w kolaboracji z innymi składnikami mają destrukcyjny wpływ na organizm. Skutkami zażycia dopalaczy mogą być:

• nagłe zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji śmierć,
  • nieodwracalne zmiany w mózgu, uszkodzenie narządów wewnętrznych,
  • kołatanie serca, przyśpieszony oddech,
  • ból głowy i silne migreny,
  • zmęczenie, brak chęci do życia,
  • agresja, nieprzewidywalne zachowania,
  • halucynacje i omamy.

Dobry kontakt z dzieckiem jest kluczowy w rozpoznaniu uzależnienia. Po stwierdzeniu zażywania przez dziecko substancji psychoaktywnych nie warto długo czekać. Szybkie działanie może pomóc wyjść z nałogu i powrócić do dawnego życia.