Wednesday, July 24th, 2024

Chirurgia plastyczna kiedyś i dziś

Chirurgia plastyczna od lat cieszy się wielką popularnością. Kiedyś zarezerwowana tylko dla gwiazd i elit – dziś jest w zasięgu ręki każdego.

Początki chirurgii plastycznej

Wbrew pozorom, zabiegi i operacje plastyczne, nie są wykonywane od niedawna. Już w starożytnym Rzymie i Egipcie, ludzie poprawiali swoją urodę za pomocą radykalnych metod.

Egipcjanie zwykli wpływać na swój wygląd dopiero po śmierci, tak aby dobrze wyglądać w grobowcach. Zazwyczaj zrekonstruowano wtedy ucięte za karę uszy lub nos.

Starożytni Rzymianie często poddawali się takim zabiegom, jak korekty nosa czy usuwanie blizn na plecach, które świadczyć mogły np. o niewolnictwie. Również odstające uszy były często korygowane. Jednak ze względu na bolesność wykonywanych zabiegów, nie poddawano im się zbyt często.

Japończycy w latach 40. wykonywali mnóstwo operacji plastycznych, przede wszystkim powiększali piersi. Wtedy nie używano silikonu czy tłuszczu, a wykorzystywano do tego parafinę. 

Operacje plastyczne na świecie

chirurgia plastyczna

Obecnie chirurgia plastyczna jest wysoko rozwiniętą dziedziną medycyny na całym świecie. Zabiegi z jej zakresu przeprowadza się niemal we wszystkich krajach. 

W Brazylii najpopularniejszych z nich jest powiększanie pośladków. Najważniejszym kobiecym atutem wydaje się tam być właśnie pupa. Metoda polega na pobraniu tłuszczu od pacjenta z różnych części ciała i iniekcji go właśnie w pośladki. Co więcej, im większe tym lepsze. Idealnym wzorem, do którego dążą tam kobiety, jest pupa Jennifer Lopez.

Indie słyną nie tylko z barwnych bollywoodzkich filmów, ale także największej ilości operacji plastycznych kończyn. Kobiety pragną być wyższe i dzięki temu wzbudzać zachwyt w oczach mężczyzn. Zabieg polega na wydłużeniu nóg nawet o kilka centymetrów i jest bardzo bolesny. Po jego wykonaniu, często występują poważne powikłania, a nawet amputacja nogi. To jednak nie zraża kobiet, które bardzo chętnie mu się poddają.

W Korei Południowej kobiety potrafią nawet zmienić sobie całą twarz. Wykonują inwazyjne operacje, powodujące całkowitą zmianę rysów twarzy. Operują sobie nos, zmieniają kształt szczęki, a nawet oczu. Warto dodać, że ceny tego typu zabiegów są stosunkowo niskie.

Najpopularniejsze operacje plastyczne w Polsce 

1. Operacje biustu 

Powiększanie piersi to zabieg, który cieszy się niesłabnącą popularnością od lat. W końcu biust, to jeden z największych kobiecych atutów. Każda chciałaby mieć jędrne, wydatne piersi, jednak nie każdej zostało to dane. Jeśli cierpimy z powodu takiego kompleksu, warto sobie pomóc i to zmienić. 

Najczęstszym problemem dotyczącym biustu, jest ich rozmiar. Większość pań zdecydowanie twierdzi, że mają zbyt małe piersi. Chirurgia plastyczna pozwala powiększyć je nawet o kilka rozmiarów. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i powiększyć biust tak, aby pasował do całej naszej sylwetki.

Częstym problemem kobiet są także zbyt duże piersi, które przeszkadzają  w codziennym funkcjonowaniu i stanowią ogromne obciążenie dla kręgosłupa. I tutaj chirurgia plastyczna może pomóc. Zmniejszenie piersi to również zabieg z chęcią wykonywany przez kobiety.

2. Korekta nosa

To nagminnie wykonywana operacja. Nie każdy rodzi się idealny, a może zdarzyć się tak, że nasz nos wcale nie pasuje do całej twarzy. Jeśli jest duży, krzywy, spłaszczony lub garbaty, może powodować spadek naszej samooceny. Na szczęście jest to defekt, który można usunąć. 

Operację tego narządu wykonuje się również wtedy, gdy jest niedrożny. Jeśli mamy krzywą przegrodę nosową, która utrudnia nam oddychanie, jest to jak najbardziej wskazanie do przeprowadzenia operacji nosa.

3. Lifting twarzy

Chirurgiczny lifting twarzy, to operacja bardzo inwazyjna. Jego celem jest odpowiednie naciągnięcie skóry. Chirurg plastyk nacina skórę w kilku miejscach i podnosi ją tak, aby zredukować obwisy, a także zmarszczki i bruzdy. Nadmiar skóry zostaje usunięty. Co ciekawe, nacięcia są wykonywane w taki sposób, że nie widać po nich żadnych blizn.

Lifting twarzy wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Finalny efekt zabiegu widoczny jest po około 6 miesiącach od wykonania operacji. 

Jego największą zaletą jest trwałość. Nie ma potrzeby, aby wykonywać go powtórnie, nawet za kilkanaście lat.

4. Liposukcja 

Zabieg liposukcji to potocznie odsysanie tłuszczu. Jeśli mimo ciągłej diety oraz katowania się godzinami na siłowni, dalej nie możesz schudnąć, warto zastanowić się nad liposukcją.

Tłuszcz można odessać z wielu partii ciała, np. brzucha, pośladków, ramion, kolan, pleców czy nawet policzków i kostek. 

Osoba pragnąca poddać się liposukcji musi jednak posiadać doskonałe zdrowie. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest wiele chorób, między innymi cukrzyca, choroby skóry i nerek, a także zaburzenia psychiczne. Zabiegu nie wykonuje się nawet u osób nałogowo palących papierosy.

Chirurgia plastyczna była znana ludziom od wieków. Od zawsze na świecie, ludzie cierpieli z powodu kompleksów, a chęć ich pozbycia się, doprowadziła właśnie do utworzenia się takiej gałęzi medycyny, dzięki której można to teraz osiągnąć.