Thursday, May 30th, 2024

Ile kosztuje używany kontener morski

Ile kosztuje używany kontener morski. Kontenery morskie to najczęściej stalowe prostopadłościenne pojemniki, o których nie myślimy często, a jednak pełnią ważną funkcję w naszym życiu. Oczywiście nie bezpośrednio, ale to właśnie dzięki nim zostało nam dostarczone wiele produktów. Czy w innym przypadku by nie dotarły? Takie stwierdzenie byłoby nadużyciem, ale trzeba wziąć pod uwagę, że koszt transakcji byłby znacznie większy i być może część z nas by z niej zrezygnowała. Również wiele produktów w sklepach po prostu wyróżniałoby się większą ceną. Z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej tym niepozornym konstrukcjom.

Od razu warto dodać, że mają one wiele zastosowań. Jednym z najciekawszych (szczególnie w ostatnich latach) są domy mieszkalne z kontenerów. Oprócz tego najpopularniejszą ich funkcją jest jednak tworzenie zamkniętego magazynu do przechowywania wielu przedmiotów. W ramach tego artykułu zastanowimy się nad kosztem, z którym jest związany zakup używanego kontenera morskiego. Niższa cena jest w tym przypadku mocno przyciągająca, a trudno o obniżenie swoich właściwości w przypadku prostopadłościennego pojemnika.

Ile kosztują używane kontenery morskie?

kontener-morski-cenaPowinniśmy sobie zdawać sprawę, że to rynek weryfikuje ceny, a w przypadku przedmiotów używanych zależność ta jest jeszcze mocniejsza. Możemy więc podawać pewne kwoty, a okaże się, że już za niedługo będą one nieaktualne. Pomimo tego warto posiadać pewną wiedzę, aby mieć, chociaż jakieś wyobrażenie o tej sytuacji. Używany kontener 40 stopowy najczęściej kosztuje około 10 tysięcy zł. Kontener 20 stopowy jest znacznie mniejszy, więc i jego cena jest proporcjonalnie niższa. Najczęściej wynosi ona w okolicach 6500 zł. Część z nas mogłaby zadać pytanie o to, czemu akurat te kontenery analizujemy. Wynika to z ich największej popularności, a efektem jest to, że jest ich więcej na rynku niż innych konstrukcji. Mówimy o rozmiarach uniwersalnych. Najczęściej konstrukcje są stalowe, ponieważ jest to najtańszy z materiałów, który zapewnia odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma większej ilości kontenerów. Oczywiście open top, czyli warianty z otwartym dachem będą już znacznie tańsze, ale również możliwość ich wykorzystania jest znacząco niższa. Oprócz tego możemy spotkać możliwość zakupu kontenerów zbiornikowych lub takich o mniej standardowych rozmiarach. Zazwyczaj musimy więc zapłacić więcej, gdy chcemy kupić high cube z podwyższonym dachem lub pellet wide o większej szerokości. Same różnice w podanych wielkościach nie są bardzo duże (najczęściej około 300 mm), więc również cena jest drastycznie większa. Zwykle jest to kilkaset złotych więcej.

Cena nowych kontenerów morskich

kontener-morskiOd razu warto dla porównania przedstawić cenę za nowe kontenery morskie. W tym przypadku nie jest tak łatwo zdobyć informację o cenie od każdego z producentów. W wielu przypadkach wycena odbywa się indywidualnie. Dlaczego wygląda to w ten sposób? Przede wszystkim dlatego, że nieraz mamy dużą ilość zmiennych, które możemy ustawiać według własnych potrzeb. Oprócz tego przy zakupie większej ilości sztuk cena bywa niższa. Warto jednak podać jakieś wartości, które będą wpływać na ogólny ogląd sytuacji. Niezłym przybliżeniem byłoby pomnożenie kwot za używane kontenery o 2. W przypadku nowego 40 stopowego cena najczęściej wynosi ponad 20 tysięcy zł. W przypadku 12 stopowego jest to zwykle około 12 tysięcy zł.

Jak dokonać zakupu używanego kontenera?

W przypadku nowych kontenerów wszystko jest łatwe do załatwienia z producentem. Jak jednak kupić kontener używany? Po pierwsze musimy sobie zdawać sprawę, że transport w takim przypadku nie należy do najtańszych. W przypadku dużych odległości może nawet wynosić około tysiąca zł. Oczywiście najskuteczniejsze będzie posiadanie własnego transportu, ale oprócz samego dostarczenia z punktu A do punktu B, trzeba jeszcze załadować i wyładować prostopadłościenną konstrukcję. Po drugie musimy sprawdzić pewne newralgiczne elementy samego kontenera. Na pewno należą do nich drzwi oraz wszelkie ich ryglowanie. Jest to ten element, na który powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Po trzecie warto przejrzeć dokładnie kontener, żeby sprawdzić, czy nie pojawiła się na nim rdza. kontenery-morskieJeszcze przed oględzinami powinniśmy uzupełnić swoją wiedzę o kontenerach morskich. Absolutną podstawą są kwestie wymiarów oraz typów. Te drugie mogą charakteryzować się choćby wzmocnionym podłożem (ale za to mniejszą przestrzenią użytkową), podwyższonym dachem, a nawet mechanizmem do utrzymywania temperatury. Możemy również zainteresować się oznaczeniami, na podstawie których można wyciągnąć częściową informację o ogólnym przeznaczeniu tej konstrukcji stalowej. Czasami warto zapłacić więcej, a później dłużej cieszyć się utrzymaniem jakości przez sam kontener. Różne są jednak także zastosowania. Jeśli potrzebujemy magazynu na narzędzia do aktualnie przeprowadzanej budowy, nie szukamy inwestycji na lata. Nie zmienia to jednak faktu, że lepszy stan pozwoli później odzyskać zainwestowane pieniądze przez sprzedaż kontenera.