Tuesday, April 16th, 2024

Jak wybrać pościel dla dzieci?

Wybór pościeli dla dziecka jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy rodzice mają jednak świadomość jakie kwestie koniecznie należy uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Oczywiście bez względu na wiek dziecka komplet pościeli musi być nie tylko komfortowy, ale również naturalny i wyprodukowany zgodnie z wszelkimi standardami bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę następujące aspekty: – wykończenie dziecięcego kompletu – materiał na dziecięcą pościel – bezpieczeństwo kompletów dziecięcych – rozmiar pościeli dla dziecka – wypełnienie pościeli dla dziecka – wygląd pościeli dla dziecka

Bezpieczeństwo kompletów dziecięcych

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że produkty, które są przeznaczone dla dzieci muszą być poddane licznym badaniom przed ostatecznym dopuszczeniem do użytku. Wyjątkiem nie będzie zatem pościel dla dzieci. Warto jednak mieć świadomość, że do dwóch najpopularniejszych atestów w Polsce należy zaliczyć:

– Bezpieczny dla dziecka – jest to rodzaj atestu, który jest wydawany nie tylko przez niezależne, ale upoważnione do tego instytucje. Ponadto warto wiedzieć, że certyfikat gwarantuje, że w składzie pościeli nie znajdują się szkodliwe substancje. Potwierdza również, że dany komplet pościeli będzie dla dziecka niezwykle komfortowy w użytkowaniu.

–  Oeko-Tex Standard 100 – jest z kolei certyfikatem wydawanym przez członków instytucji, która nazywa się Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Öko-Tex. Atest potwierdza bowiem, że pościel dla dziecka nie tylko nie zawiera metali ciężkich, ale również barwników azotowych, pestycydów czy substancji rakotwórczych.

Rozmiar pościeli dla dziecka

pościel bawełniana dla dzieci

Kolejnym aspektem jaki trzeba uwzględnić wybierając pościel dla dziecka jest jej rozmiar. Konieczne jest zatem wzięcie pod uwagę dwóch czynników, czyli wieku dziecka i rozmiaru materaca. Warto mieć świadomość, że w przypadku dzieci do piątego roku życia najlepszym rozwiązaniem będzie komplet o wymiarach 100×135, z kolei poszewki na poduszki powinny mieć 40×60. Pościel doskonale zda egzamin wtedy nie tylko i wyłącznie w przypadku łóżeczek 60×120, ale również większych. Komplet będzie służyła użytkownikowi przez kilka lat. Oczywiście dzieci w wieku 5 – 10 lat będą potrzebowały kompletu o większych rozmiarach. Rekomendowany jest zatem zakup pościeli w rozmiarze 140×200 ze standardowymi poszewkami o wymiarach 70×80. Rodzice nastolatków mogą z kolei zdecydować się na komplet 160×200.

Materiał na dziecięcą pościel

Należy zdawać sobie sprawę, że materiał na dziecięcą pościel powinny wyróżniać następujące cechy: – higroskopijność – trzeba uwzględnić, że dzieci mogą w nocy się pocić, dlatego bardzo istotną kwestią jest, by pościelowa tkanina charakteryzowała się zdolnościami odprowadzania wilgoci z powierzchni ciała dziecka. – naturalność – w zdecydowanej większości przypadków będzie przekładała się nie tylko i wyłącznie na funkcjonalność, ale również komfort użytkowania. – brak w składzie substancji, które mogłyby przyczynić się do podrażnienia skóry dziecka – właściwy poziom przewodzenia ciepła – rodzice powinni pamiętać, aby pościel dla dzieci gwarantowała właściwy komfort cieplny przede wszystkim podczas chłodniejszych nocy. Z kolei przewiewność sprawi, że produkt nie będzie dla dziecka zbyt ciepły.

Rodzice w zdecydowanej większości przypadków podejmują decyzję o zakupie tkanin, które zostały wykonane z bawełnianej, naturalnej przędzy. Warto także wiedzieć, że na pościel dla dzieci bardzo często wybiera się komplety z jerseyu czy flaneli.

Wypełnienie pościeli dla dziecka

Nie można oczywiście zapomnieć o odpowiednim wypełnieniu pościeli dla dziecka. Rekomendowane są następujące rodzaje wypełnień: – wełniane – są nie tylko przewiewne, ale również ciepłe. Wypełnienie doskonale zda egzamin do pościeli corocznej. Polecane jest przede wszystkim dzieciom, które mają uczulenie na roztocza. – pościel syntetyczna – posiada antyalergiczne wypełnienie, które nie zbiera kurzu – puchowe albo z pierzem – charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi

Wykończenie dziecięcego kompletu

Jest to kolejny aspekt, który będzie decydował o bezpieczeństwie, a także komforcie pościeli. Warto wziąć pod uwagę fakt, że starannie poprowadzone szwy będą gwarantowały nie tylko i wyłącznie trwałość kompletu, ale również gładkiej powierzchni tkaniny. W ten sposób nic nie będzie uwierać dziecka w trakcie snu. Bardzo istotne znaczenie ma również sposób zamykania poszewek. Osoby planujące dokonać zakupu dziecięcego kompletu powinny zdecydować się na pościel, która będzie zamykana na klasyczny zamek. Zostanie dzięki temu ograniczone przedostawanie się kurzu, a także drobnoustrojów do wypełnienia kołdry.

Wygląd pościeli dla dziecka

Rodzice doskonale zdają sobie sprawę, że obecnie nawet dwuletnie dzieci mają własne zdanie nie tylko na temat ubranek czy zabawek, ale również  pościeli. Trzeba uwzględnić fakt, że dziecko będzie bardzo niechętnie kładło się spać do łóżka, jeżeli wygląd poszewki nie będzie mu się podobał.