Saturday, June 15th, 2024

Jak wykorzystać sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty przestają kojarzyć się z kiczem i coraz częściej można znaleźć je w nowoczesnych, stylowo urządzonych wnętrzach. Trudno się temu dziwić – producenci prześcigają się w proponowaniu modeli, które coraz bardziej zachwycają swoim wyglądem i do złudzenia przypominają prawdziwe, żywe roślinki. W dzisiejszym tekście podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązania i jak je wykorzystać, aby pomieszczenie prezentowało się atrakcyjnie, elegancko i niebanalnie.

Kiedy warto zdecydować się na sztuczne rośliny?

Odpowiedź jest prosta – kiedy nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na żywe. Takich sytuacji jest naprawdę dużo. Z prawdziwych kwiatów często muszą zrezygnować alergicy. Nierzadko zdarza się, że alergolodzy odradzają takim osobom hodowanie roślin w mieszkaniu. Oczywiście wiele zależy od tego, jak bardzo jesteśmy wrażliwi na alergen. Warto jednak podzielić się takimi wątpliwościami ze specjalistą; to ważne, bo w glebie w doniczce mogą rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia grzyby. Tutaj warto zaznaczyć, że uczulać mogą też kwiaty cięte. Względy zdrowotne powinny być najważniejsze, dlatego w tego typu sytuacjach warto wybrać bezpieczne sztuczne kwiaty.

A co, jeśli nie chcemy prawdziwych roślin w mieszkaniu? Wiele osób, które uwielbiają doglądać swoich kwiatków, nie potrafi zrozumieć takiego nastawienia, chociaż wypływać może ono z bardzo sensownych powodów. Jednym z nich jest brak czasu na opiekę nad roślinami. Częste wyjazdy to konieczność szukania kogoś, kto podleje kwiatki podczas naszej nieobecności, a to na dłuższą metę może stać się sporą uciążliwością. Nierzadko zdarza się też, że jesteśmy na miejscu, ale przez roztargnienie, zapracowanie i nagromadzenie innych obowiązków nie pamiętamy o dbaniu o żywą roślinę. Nie zapominajmy również o właścicielach zwierząt. Koty, psy, chomiki, króliki, świnki morskie i inni mali bądź więksi milusińscy będą bezpieczniejsi, jeśli na parapecie nie będzie stała roślinka, która może im zaszkodzić, jeśli ją zjedzą. W każdej z tych powyższych sytuacji wybór sztucznych kwiatów będzie strzałem w dziesiątkę.

Modne sztuczne kwiaty do nowoczesnego mieszkania

Ogromną popularnością aktualnie cieszą się produkty imitujące sukulenty. Chociaż prawdziwe sukulenty podlewa się bardzo rzadko, osoby niemające ręki do kwiatów nadal mogą nie dopasować ilości wody do wielkości doniczki. Kolejna sprawa to nasłonecznienie. Najlepszą lokalizacją dla prawdziwych sukulentów jest nasłoneczniony balkon lub parapet. Inwestując w sztuczne kwiaty, nie tylko możemy przestać martwić się o jakiekolwiek podlewanie, ale też takie atrakcyjne sukulenty możemy postawić w korytarzu (gdzie jest zazwyczaj ciemno) lub w kuchni czy łazience (gdzie często panuje wysoka wilgotność oraz duża zmiana temperatur). Sukulenty są tak popularne, że bez problemu znajdziemy plastikowe wersje najmodniejszych odmian, do których zaliczają się: eszeweria, grubosz, patyczak, litops, agawa, sansewieria i aloes.

Sztuczne kwiaty jako ozdoba ścian

Designerskie zielone ściany mogą nadać przestrzeni ciekawego charakteru. Jeśli dobierzemy odpowiednie sztuczne kwiaty, taka ozdoba może przynieść naprawdę spektakularny efekt. Jedną z opcji są panele z roślin. Takie duże fragmenty często wykonać można na zamówienie. Nieco mniejsze rozmiarowo są maty z roślin. Również charakteryzują się modułową budową, co daje im ogromny potencjał aranżacyjny. Skonstruowane w ten sposób wertykalne ozdoby mogą różnić się liczbą kwiatów, ich rodzajów, kolorystyką i fakturą. Ozdabiając ściany w ten sposób, warto zdecydować się na sztuczne kwiaty dobrej jakości. To szczególnie ważne w przypadku zielonych ścian, bo taka ozdoba, w przeciwieństwie do pojedynczego doniczkowego kwiatka, będzie nam służyć przez dłuższy czas. Zwróćmy więc uwagę na to, jak czyścić takie powierzchnie. Profesjonalne firmy zajmujące się takim “zielonym” designem nie tylko informują o najlepszych zabiegach pielęgnacyjnych, ale też pozwalają dowolnie wybrać klientowi parametry panelu lub maty ze sztucznych kwiatów.

Inne wykorzystane sztucznych kwiatów

Dzięki temu, że takich roślin nie trzeba podlewać, można je wkomponować w konstrukcje różnych mebli. Pięknie wyglądają zwłaszcza w połączeniu ze szkłem. Wśród designerskich pomysłów można więc znaleźć np. szklane stoły, w których, pod blatem, umieszczono piękne, zielone sztuczne rośliny oraz szklane konstrukcje, przypominające rzeźby, w których wnętrzu znajdują się unikalne kwiaty. Na niebanalne projekty stworzone ze sztucznych kwiatów nie musimy jednak wydawać fortuny; możemy postarać się zrobić je samodzielnie. Ciekawym pomysłem jest ujęcie sztucznych kwiatów w ramki i powieszenie ich na ścianie tak, jakby były zwykłymi obrazami. W ten sposób możemy tworzyć zarówno całe bukiety, jak i minimalistyczne, stonowane dekoracje. Sztuczne kwiaty z powodzeniem można wykorzystać również do dekoracji ulubionych mebli. Ich niska cena i ogromny potencjał dekoracyjny pozwala na szereg eksperymentów, które mogą przynieść zaskakujące efekty.