Thursday, May 30th, 2024

Kontenery chłodnicze

Kontenery chłodnicze: Jesteśmy do tego tak przyzwyczajeni, że o każdej porze roku, w każdym kraju na świecie, nie dziwi fakt, że są owoce, ryby, ser i świeże mięso z innych regionów, w zależności od tego, co jest uprawiane i złowione w pobliżu. Na półkach transportowane są tysiące kilometrów.

Za tą wspólną propozycją kryje się praca genialnych wynalazców i inżynierów, którzy stworzyli i stale udoskonalali środki transportu do przewozu towarów łatwo psujących się. Ale poza tym są logistycy, którzy po drodze odpowiadają za planowanie transportu i serwisowanie zaawansowanych technologicznie urządzeń. Na liście usług brzmi to prosto – dostawa kontenerów chłodniczych.

Kontenery chłodnicze – typy

W praktyce mamy do czynienia z urządzeniami firm produkujących chłodnice, które są zintegrowane w 20- i 40-stopowych kontenerach morskich o różnej konstrukcji i warunkach pracy. Oczywiście nadawca jest przede wszystkim odpowiedzialny za prawidłowy załadunek i przestrzeganie temperatury w kontenerze chłodniczym. Ale każdy odpowiedzialny spedytor powinien również mieć świadomość różnic w warunkach wysyłki dla różnych grup towarów, które wymagają specjalnych warunków przechowywania w określonej temperaturze.

Jakie grupy ładunków są przewożone w kontenerach chłodniczych?

 • Produkty zwierzęce – ryby mrożone, ryby wędzone, kawior, mięso, jaja, mleko itp.
 • Produkty roślinne – świeże jagody, owoce, warzywa, grzyby itp.
 • Produkty przetworzone – mrożone owoce i warzywa, tłuszcze, mięso, masło, sery itp.
 • Słodycze i żywność – Zdobądź masło, płynną czekoladę, schłodzone produkty piekarnicze.
 • Żywe rośliny – sadzonki, kwiaty, nasiona, bulwy itp.
 • Żywe ryby – narybek, larwy itp.
 • Medycyna i Biologia – Leki, szczepionki, krew i inne produkty lecznicze.
 • Surowce i chemikalia – niebezpieczne, wybuchowe i delikatne chemikalia, składniki zapachowe itp.

Jak widać, charakter obciążenia może się znacznie różnić, a nawet w ramach tej samej kategorii wymagania temperaturowe mogą się znacznie różnić. Na przykład przy transporcie mięsa mrożonego zakres temperatur wynosi od -17°C do -22°C, a przy transporcie mięsa schłodzonego optymalna temperatura wynosi +4°C.

W zależności od rodzaju towaru i warunków transportu dobierane będą również rodzaje kontenerów chłodniczych, których jest wiele:

 • RF – reefer (refrigerated) – zwykły kontener chłodniczy.
 • RQ = RF HC (HQ) – Kontener chłodniczy o dużej pojemności.
 • Zaawansowane zarządzanie świeżym powietrzem – Zaawansowane zarządzanie świeżym powietrzem to podtyp kontenerów chłodniczych z automatycznymi systemami kontroli wymiany świeżego powietrza, wilgotności oraz poziomów CO2 i O2. Doskonale nadają się do transportu delikatnych owoców i warzyw – cytrusów, mango, awokado, bananów, brokułów, szparagów i jagód.
 • Magnum Reefer – Pojemnik chłodniczy zdolny do utrzymywania temperatur od + 30 C do – 35 C na mrożonki, lody itp.
 • Super Freezer – kontener chłodniczy zdolny do utrzymywania temperatury -60 stopni Celsjusza do transportu sashimi, sushi, tuńczyka.

Istnieją inne typy kontenerów reefer, które są używane rzadziej, ale spedytorzy również muszą mieć możliwość z nich korzystać, np. Reefer Stuffie – kontener z górnym włazem służący do załadunku ryb bezpośrednio z łowisk.

Polecamy uwadze:

Korzystanie z kontenerów chłodniczych

Statki w drodze mogą doświadczać gwałtownych zmian warunków klimatycznych, dlatego zwracamy uwagę na fakt, że kontenery chłodnicze nie tylko utrzymują ładunek w chłodzie i skład mieszanki powietrza wewnątrz kontenera, ale również często podwyższają temperaturę podczas transportu. Nie bez powodu agregaty chłodnicze są zaprojektowane do precyzyjnej kontroli i dodatnich warunków temperaturowych do +30 stopni!

Kontenery chłodnicze
Kontenery chłodnicze

Aby zapewnić tak kompleksowy transport i bezpieczne dostarczenie towaru pod drzwi klienta, sama wiedza i doświadczenie nie wystarczą, dlatego firma nieustannie inwestuje w zaplecze techniczne. Dziś oprócz nowoczesnych flot zdolnych do przewożenia kontenerów chłodniczych (znacznie cięższych niż normalnie i zwiększających nacisk na oś), kontenery chłodnicze wyposażone są również w potężne niezależne źródła zasilania – generatory. Korzystanie z generatora pozwala na transport łatwo psujących się towarów na praktycznie nieograniczoną odległość lub przechowywanie ich w miejscach pozbawionych prądu bez utraty jakości.

Sprawdź także:

Dlatego nawet jeśli trzeba przewieźć załadowany kontener chłodniczy na stosunkowo niewielką odległość na ląd, najlepiej skorzystać z przygotowanej firmy i serwisu wyposażonego w pojazd, aby uniknąć uszkodzenia zawartości. Nowoczesne kontenery są wyposażone w narzędzia komunikacyjne umożliwiające wysyłanie w czasie rzeczywistym danych o temperaturze i nieprzewidzianych opóźnieniach do klientów na trasie. Podczas tranzytu urzędnicy celni mogą powodować zmiany temperatury, które mają krytyczne znaczenie dla umowy. Znajomość tych zagrożeń, doświadczenie ze sprzętem, wykwalifikowani specjaliści, to wszystko jest największą gwarancją, że otrzymasz przesyłkę nie tylko na czas, ale w pełnym bezpieczeństwie.