Saturday, June 15th, 2024

Laptop Asus Chromebook Flip C436 czyli solidna pozycja z ChromeOS

Asus Chromebook Flip C436 jest dobrej jakości ultrabookiem, zaopatrzonym w system operacyjny Chrome OS. Chromebooki zazwyczaj kojarzone są ze słabymi podzespołami jak np. Intel Celeron, czy zaledwie 4 GB pamięci RAM. Choć takie podzespoły w Windowsie nie miały prawa zapewnić płynnej pracy przy kilku otwartych aplikacjach (przeglądarka z kilkoma kartami, edytor tekstu i muzyka puszczona w tle), to Chrome OS (ze względu na mniejsze obciążenie podzespołów) był w stanie z nich wykrzesać znacznie więcej i zapewnić w miarę płynną pracę. Omawiany Asus Chromebook Flip C436 jest jednak znacznie lepiej wyposażony podmwzględem wydajnych podzespołów.

Pozdespoły

Dane techniczne

 

Producent

ASUS

System operacyjny

Chrome OS

Rodzaj laptopa

Multimedialny

Rozmiar ekranu – przekątna

14 cali

Procesor

Intel Core i5

Dysk

SSD

Ekran

 

Rozdzielczość

1920 x 1080

Procesor

 

Model procesora

Intel Core i5-10210U (1,6 GHz, Turbo 4,2 GHz)

Ilość rdzeni

4

Ilość wątków

8

Pamięć operacyjna

 

Ilość pamięci RAM

8 GB

Dysk twardy

 

Ilość dysków

1 x SSD

Pojemność dysku SSD

256 GB

Karta graficzna

 

Rodzaj karty graficznej

Zintegrowana karta graficzna

Model osobnej jednostki

Brak

Model zintegrowanej jednostki

Intel UHD Graphics

Wyjścia

1 x HDMI

Interfejs

 

Złącza

2x USB typu C, czytnik kart microSD, złącze mikrofonowo-słuchawkowe

Wygląd i wymiary

 

Dominujący kolor obudowy

Szary/srebrny

Materiał wykonania

Stop magnezu

Kolor pokrywy

Szary/srebrny

Klawiatura numeryczna

Brak

Wysokość

13,7 mm

Waga

1,18 kg

Czym jest Chrome OS?

Chromebooki są to zwyczajne komputery, które zamiast Windowsa posiadają zainstalowany system operacyjny Chrome OS. Producentem tego systemy jest Google. Od strony podzespołów Chromebooki zaliczają się raczej do tych gorszych urządzeń – jednak ze względu na inną architekturę systemu i sposób działania, takie podzespoły zapewniają znacznie bardziej komfortową pracę niż, gdyby był zainstalowany Windows 10. Asus Chromebook Flip C436 jest w tym aspekcie, bo posiada wydajne układy, które spokojnie poradziły by sobie nawet z Windowsem 10.

Czym jednak różni się Chrome OS od Windows 10?

Chrome OS to system oparty na sercu Linuksa. Jego praca polega w głównej mierze na pracy online, której najważniejszym elementem jest przeglądarka internetowa. Zdecydowana większość aplikacji, które możemy zainstalować na systemie Chrome OS nie są osobnymi programami, a jedynie rozszerzeniem lub dodatkiem, który instalujemy do przeglądarki. Są one dostępne jedynie w sklepie Google Chrome Store. Powoduje to, że laptop staje się znacznie mniej funkcjonalny, ale system na nim zainstalowany nie “pożera” mocy podzespołów na swoje działanie. Ideą wprowadzenia Chrome OS było stworzenie systemu przeznaczonego głównie do codziennego użytku, nieskomplikowanej pracy oraz rozrywki multimedialnej. Na Chrome OS niestety nie zainstalujemy takich programów jak np. Gimp czy Photoshop lub innych programów do zaawansowanej obróbki graficznej, czy muzycznej. Dostępne natomiast są proste rozszerzenia przeglądarki, które zezwalają na obróbkę zdjęć czy edycję muzyki. W sklepie Google Crhome Store znajdziemy również aplikacje biurowe. aplikacje do obsługi multimediów, do oglądania filmów i słuchania muzyki. Można powiedzieć, że ten system jest przeznaczony do zadań codziennego użytku.

Aplikacje z Androida

Google ostatnimi czasy zwiększa funkcjonalność swoich systemów. Od jakiegoś czasu coraz więcej urządzeń ma możliwość instalacji aplikacji przeznaczonych domyślnie na Androida, które na co dzień znajdziemy w sklepie Store Play. Funkcjonalność przy zwyczajnym użytkowaniu nie powinna być więc ograniczona w porównaniu do korzystania z Windows 10.

Solidne wykonanie

Zazwyczaj Chromebooki nie odznaczają się najlepszym wzornictwem i nie są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Wynika to głównie z ich ceny, gdyż rozpatrywane są jako urządzenia nisko budżetowe. Asus Chromebook Flip C436 jest tego całkowitym przeciwieństwem. Obudowa wykonana ze specjalnego stopu magnezu gwarantuje, że laptop jest bardzo twardy i sztywny. Ten Chromebook podczas przenoszenia zachowuje wysoką odporność na wyginanie się obudowy. Zastosowanie takiego stopu magnezu, wpływa również na wagę. Laptop jest niesamowicie lekki, przez co bardzo wygodny w przenoszeniu. Klawiatura jest odpowiednio rozplanowana na panelu roboczym, a układ klawiszy sprzyja szybkiemu przyzwyczajeniu się do pisania na nich. Dodatkowo posiada podświetlenie, co znacznie zwiększa komfort użytkowania w nocy, gdy nie chcemy obudzić światłem innych domowników. Klawisze charakteryzują się również wyczuwalnym ale miękkim skokiem.

Dobra opcja dla zwykłego użytku

Asus Chromebook Flip C436 tona pewno ciekawa opcja. Jest dobrze wykonanym i zoptymalizowanym urządzeniem z alternatywnym systemem, który przy zadaniach zwykłych i codziennym użytkowaniu powinien się bardzo dobrze sprawdzić. Mowa tutaj o takich zastosowaniach jak korzystanie z internetu, odtwarzanie multimediów,  prosta obróbka zdjęć i filmów, a nawet podstawowa praca biurowa. Bardzo dużą zaletą Asus Chromebook Flip C436 jest wysoka wydajność połączona z niewymagającym systemem Chrome OS. Pracując na tym urządzeniu nie doświadczymy żadnych spadków wydajnościowych, a działanie systemu będzie płynne i szybkie.