Tuesday, November 12th, 2024

Nurkowanie – jak oddychać 

Pływanie jest aktywnością fizyczną, która może dostarczyć wiele przyjemności, a oprócz tego można tutaj rywalizować na polu sportowym. Istota jest jednak całkowicie różna od nurkowania. Tutaj zakres możliwości jest znacznie szerszy. Można choćby wymienić możliwość eksploracja dna. Daje to nie tylko korzyści ze względu na wysiłek fizyczny, ale również daje możliwość zaspokojenia swojej ciekawości.

Można w ten sposób wzbogacić swoją wiedzę o danym akwenie w najlepszy możliwy sposób tzn. poprzez praktykę. Nie jest to jednak czynność, której nauczymy się od razu i już będzie to dla nas banalnie łatwe. Nurkowanie wymaga pewnych umiejętności, których można się nauczyć, ale wymaga to odpowiedniego przedstawienia pewnych faktów. Film „Wielki błękit” pokazał ten sportowy oddech samego nurkowania głębinowego. Można w nim zobaczyć, jak ważny jest aspekt właściwego oddychania. To podstawa, której odpowiednie opanowanie znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo. Kurs na nurka daje jednak przede wszystkim satysfakcję. Trzeba nauczyć się pewnych narzędzi, które pozwalają nam na uzyskanie rozrywki.

Mechanizm oddychania podczas nurkowania

Z biologicznego punktu widzenia mamy tutaj do czynienia po prostu ze wdechem i wydechem. Nie ma tutaj wielkiej filozofii, jeśli mówimy o tym aspekcie na lądzie. W tej sytuacji jest to naturalne i nie wymaga żadnego zaangażowania. Skurcze mięśni międzyżebrowych prowadzi do operowania ciśnieniem wewnątrz płuc. Nurkowanie znacząco utrudnia ten efekt fizjologiczny, ponieważ odbiera nam możliwość wzięcia wdechu przez nos. Podczas wdechu udaje się wykorzystać czynnik oddechowy przede wszystkim ze względu na pobór tlenu. Wydech to już zwolnienie napięcia mięśni międzyżebrowych. Wydalony zostaje nadmiar ciśnienia.

Jak oddychać podczas nurkowania, żeby było to skuteczne?

Pod wodą regulacja procesu oddychania jest znacznie trudniejsza. Podczas tego procesu towarzyszy nam stres, co może zwiększyć częstotliwość wykonywania wdechów i wydechów. Tempo jest jednym z najważniejszych czynników, które wymagają odpowiedniej regulacji. Zbyt płytkie oddychanie może prowadzić do zatrucia dwutlenkiem węgla. Ta sytuacja wymaga więc jak największego zadbania o poprawność. Na szczęście kurs nurkowy dla początkujących daje możliwość zdobycia wiedzy oraz nabycia praktyki w tym trudnym aspekcie. Należy pamiętać, że wszystko jest kwestią praktyki. W rezultacie instruktorzy nurkowania są w stanie znacznie dłużej wytrzymać bez potrzeby ponownego wykonania wdechu. Niektórzy potrafią wstrzymać oddech nawet na kilka minut, co pokazuje, do jakich umiejętności można doprowadzić własne ciało. Pojawia się tutaj również taki termin jak hiperwentylacja. Prowadzi on do długiego wstrzymania oddechu. Może jednak doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jedną z nich jest możliwość utraty przytomności. Oczywiście można nauczyć się właściwego operowania tym procesem i tym samym optymalizowanie tej czynności.

Na co uważać podczas oddychania w trakcie nurkowania?

Nurkowanie wymaga pewnych umiejętności. Jednocześnie teoria nie jest w tym przypadku wystarczająca. Konieczne jest wzięcie udziału w pewnych zajęciach praktycznych, które podniosą poziom umiejętności. Pozwoli to na unikanie pewnych istotnych problemów. Hipokapnia to niski poziom dwutlenku węgla. Może to doprowadzić do znaczących przeciwności. Może to zaburzyć standardowy cykl oddychania i doprowadzić do błędu wśród początkujących. Szczególnie że również czynniki stresowe mogą doprowadzić do pojawienia się negatywnych skutków hipokapnii. Mówimy tutaj przede wszystkim o stresie. Hiperkapnia jest z kolei przeciwieństwem hipokapnii i oznacza nadmiar dwutlenku węgla w ciele nurka. Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do pojawienia się tego procesu. Może się pojawić choćby w trakcie wstrzymywania oddechu i jednoczesnym zatrzymywaniem wdechu. Najgorszym efektem, który z tego wynika to utrata przytomności. Mogą również pojawić się delikatniejsze negatywne powody, czyli choćby przyspieszenie oddechu czy bóle głowy.

Podsumowanie

Oddychanie stanowi jeden z najważniejszych elementów, na które trzeba uważać podczas nurkowania. Wszystkiego można się jednak nauczyć. Warto nabywać w tej kwestii wiedzy, ale najważniejsza jest praktyka pod okiem doświadczonego instruktora. Właśnie po stronie nauczyciela występuje odpowiedzialność za nauczanie tej umiejętności. Można stosować dodatkowe mechanizmy, które doprowadzą do uzyskania efektów. Nie zmienia to faktu, że operacja hiperwentylacją może budzić stres wśród początkujących. Tutaj właśnie występuje jedna z najważniejszych kwestii. Zdobywanie wiedzy oraz umiejętności to jedno, ale głowa stanowi niezwykle ważny element podczas nurkowania. Mówimy tutaj o odpowiednim dopasowaniu swoich umiejętności do okoliczności. Pozostaje również umiejętność poradzenia sobie ze stresem. Ludzie niejednokrotnie pokazali jak imponujące efekty można osiągnąć poprzez trening. Nurkowanie daje ogromne możliwości, co może choćby znacząco przyczynić się do efektów wizualnych, które odniesiemy podczas pobytu na wakacjach. Jednocześnie jest to po prostu przyjemność sama w sobie. Pozostałe aspekty można w takiej konfiguracji traktować jako dodatkowe bonusy.