Wednesday, July 24th, 2024

Pianka neoprenowa jak prać?

Aby Twój kombinezon był trwały i funkcjonalny, ważne jest, abyś go odpowiednio czyścił. Jak więc czyścić? Przygotuj swoje środki czyszczące. Pamiętaj, aby sprawdzić etykietę dla rodzaju środków czyszczących dozwolonych do prania tego kombinezonu mokrego. W większości przypadków, producenci podają na metce kombinezonu, czego nie należy używać do prania. Dodatkowo będziesz potrzebował wanny wypełnionej zimną wodą.

Nigdy tego nie rób!

W naprawdę gorącej wodzie neopren traci część swojej elastyczności.  Wejście pod naprawdę gorący prysznic po sesji w zimnej wodzie może wydawać się najlepszą rzeczą w życiu, ale nie dla twojego mokrego skafandra. Dlatego najpierw zdejmij kombinezon, a następnie zanurz się w ciepłej wodzie. Nie zostawiaj swojego kombinezonu wystawionego na działanie promieni słonecznych, jeśli nie jest to konieczne! Słońce jest najgorszym wrogiem neoprenu. Promienie UV powodują szybsze starzenie się neoprenu. Stary neopren staje się twardszy i traci swoją elastyczność. Jeśli to możliwe, susz swój mokry skafander w cieniu. Jeśli suszysz go na słońcu to przynajmniej odłóż go na miejsce jak tylko wyschnie. Nawet więcej, myślę, że lepiej jest przechowywać kombinezon w ciemnym miejscu (szafa), kiedy go nie używasz. Wiem, że wiele osób chce po prostu wysuszyć swoje kombinezony jak najszybciej przed następną sesją, ponieważ niewiele rzeczy w życiu jest bardziej denerwujących niż zakładanie zimnego, mokrego kombinezonu. I to jest zupełnie w porządku. Tylko wiedz, że twój suszony na słońcu mokry kombinezon może nie wytrzymać tak długo jak tego oczekujesz.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?

Konstrukcja kombinezonu mokrego nie działa jak bawełniana lub materiałowa odzież wierzchnia, która dobrze oddycha na otwartym powietrzu. Neopren zawiera drobne pęcherzyki powietrza, które zatrzymują powietrze wewnątrz kombinezonu i izolują nurków przed żywiołami. Zatrzymują one również pot, mocz, bakterie i inne niepożądane substancje. Te toksyczne elementy sprawiają, że utrzymanie kombinezonu bez zapachu jest niekończącym się wyzwaniem. Jak już wspomnieliśmy, nie pranie skafandra po użyciu może powodować nieprzyjemny zapach. Płukanie kombinezonu do nurkowania w celu wyeliminowania zanieczyszczeń jest koniecznością, a oto jak to zrobić: zdejmij skafander i odwróć go na lewą stronę; zanurz skafander całkowicie w wannie z wodą, a następnie potrząsaj nim przez kilka minut. Jeśli nie masz wanny w domu lub pokoju hotelowym, możesz użyć węża do opłukania kombinezonu. Ta metoda zajmie Ci więcej czasu, ale zapewni, że wszystkie obszary skafandra zostaną wypłukane do czysta. Czy można prać mokry skafander w pralce? Ogólnie rzecz biorąc, nie powinieneś prać swojego kombinezonu w pralce, ponieważ może ona uszkodzić kombinezon. Wkładanie go do suszarki również jest zakazane. Jeśli jednak czyścisz swój skafander w pralce, zawsze pamiętaj o następujących ważnych wskazówkach: nie używaj detergentu i gorącej wody.

Dbałość o skafander do nurkowania

Poczyniłeś znaczącą inwestycję w zakup nowego skafandra do nurkowania. Czy wiesz, jak o niego dbać? Skorzystaj z naszych wskazówek, aby wyczyścić swój kombinezon i przedłużyć jego żywotność. Jak tylko możesz, namocz swój kombinezon w zimnej lub letniej słodkiej wodzie (gorąca woda może spowodować utratę elastyczności kombinezonu) z łagodnym roztworem sody oczyszczonej lub szamponu do kombinezonów. Odwróć kombinezon na lewą stronę i pozostaw do namoczenia na dodatkowe 30 minut. Podczas moczenia wyszoruj suwaki i rzepy szczoteczką do zębów. Przesuwaj suwak w górę i w dół, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Po namoczeniu, dokładnie wypłucz kombinezon, wewnątrz i na zewnątrz. Poszukaj rozdarć lub wyżłobień, zwłaszcza wzdłuż szwów. Jeśli to konieczne, przeszyj nylon ciężką nicią poliestrową lub napraw neopren. Odwróć kombinezon na lewą stronę i powieś na płaskim wieszaku, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. odwróć go na prawą stronę i powtórz czynność. Następnie powieś skafander na wieszaku i susz przez kilka dni. Nie wystawiaj skafandra na działanie promieni słonecznych, gdyż mogą one przyczynić się do zniszczenia neoprenu. Sposób przechowywania mokrego skafandra wpływa na jego strukturę i neopren. Nie należy go po prostu zgniatać i upychać w rogu lub w torbie, ponieważ wpłynie to na jego strukturę. Aby usunąć wszelkie zapachy i zapobiec ich powstawaniu, wypierz swój kombinezon w specjalistycznym środku czyszczącym, który usuwa sól i inne pozostałości organiczne z wody.

Różne sposoby czyszczenia

Szampon do skafandrów mokrych pomaga łatwo usunąć organiczne i nieorganiczne pozostałości, sole, chlor i inne osady, które mogą uszkodzić skafander mokry, gdy pozostają w kontakcie przez zbyt długi czas. Szampon do skafandrów mokrych jest opracowany tak, aby był delikatny dla skafandra, ale wytrzymały na plamy, zapewniając dokładne czyszczenie. Najlepszym domowym środkiem do czyszczenia kombinezonu jest połączenie destylowanego białego octu i olejków eterycznych. Podczas gdy ocet robi wszystko, aby oczyścić i zabić zarazki, olejki łagodzą i poprawiają zapach mokrego kombinezonu po umyciu.