Wednesday, July 24th, 2024

Jak szybko sprzedać działkę?

Posiadanie nieruchomości na sprzedaż dla większości właścicieli stanowi nie lada wyzwanie. Z jednej strony chcemy zarobić na niej jak najwięcej, z drugiej pragniemy jak najszybciej znaleźć na nią kupca. Jeśli do tego pieniądze potrzebne są nam w tej chwili, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nasza oferta w jak najlepszej cenie znalazła szybko swojego nowego właściciela. Działki na sprzedaż cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Nadal to właśnie budowa domów jest najczęściej wybieraną inwestycją wśród osób marzących o własnej przestrzeni do życia. Aby jednak dom postawić, podstawą jest najpierw zakup działki. Chcąc sprzedać ją musimy podjąć różnego rodzaju czynności, by trafić na potencjalnego kupca. Co więc zrobić, by wszystko przebiegło sprawnie, bezproblemowo i w jak najszybszym czasie? Od czego zacząć? Gdzie wystawić ofertę?

 

Zacznijmy od odpowiedniego przygotowania dokumentów

Najważniejszym elementem są dokumenty. Przed wstawieniem oferty warto dokładnie sprawdzić, czy wszystko się zgadza i czy mamy potrzebną do sprzedaży papierologię. W wielu sytuacjach okazuje się, że zupełnie nie mamy pojęcia o problemach, które istnieją, a których jesteśmy nieświadomi. Działki na sprzedaż muszą być w pełni użytkowe, takie, które pozwolą przyszłemu właścicielowi w pełni z nich korzystać. Co więc może być problemem? Brak dojazdu zatwierdzonego na dokumentacji, mimo iż w rzeczywistości nie ma problemu z dojazdem do działki. Źle wyznaczone granice. Brak doprowadzenia wody lub prądu. Każdy najmniejszy element i szczegół ma znaczenie i jest niezwykle ważny.

 

Działki na sprzedaż – z jakim rodzajem działki mamy do czynienia?

Jeśli chcemy sprzedać działkę, musimy określić z jakim jej typem mamy do czynienia. I tak można wyróżnić działki rolne, budowlane, usługowe, jak również i leśne. Każda z nich ma inny cel, inne wykorzystanie i dostępna jest także w innej cenie. Gdzie sprawdzić, jaki status mają nasze działki na sprzedaż? Informacja taka zawarta jest między innymi w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, a także w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy. Jeśli chcemy sprzedać działkę jako budowlaną, musimy wystąpić o warunki zabudowy, chyba że jest ona w miejscowym planie oznaczona jako MN, pod zabudowę mieszkaniową, wówczas już nie ma konieczności o takie warunki zabudowy wystąpić, gdyż jest ona prawnie działką budowlaną.

 

Jak działki na sprzedaż niebudowlane zmienić na budowlane?

Nie każda działka określona jest jako budowlana, ale można ubiegać się o to, aby nią się stała. Wiadomo bowiem, iż na działkę budowlaną jest największe zainteresowanie i są one najdroższe. Jeśli posiadamy działkę, a nie jest ona objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Gminy możemy starać się zmienić jej status, nawet jeśli określona jest jako rolna. Co więc należy zrobić? Złożyć w gminie wniosek o wydanie warunków zabudowy. Choć na decyzję trzeba poczekać stosunkowo długo, to z pewnością warto, bowiem możemy zarobić dużo więcej pieniędzy. Działki na sprzedaż są w cenie i im ona większa, im lepszy do niej dojazd i inne parametry, tym też większa szansa na dobrą ofertę sprzedaży.

 

Mamy już wszystko załatwione – i co dalej?

Jeśli wszelka dokumentacja się zgadza, a status działki jest taki, jakiego chcemy, możemy przystąpić do stworzenia oferty. Najważniejsza jest odpowiednia jej treść. Warto zaznaczyć, dlaczego właśnie Wasza działka jest wartą uwagi i wydania na nią pieniędzy. Należy opisać działkę, podać wszelkie jej wymiary, określić gdzie jest położona. Dobrze jest opisać lokalizację, co znajduje się blisko, co jest atrakcją, w końcu dlaczego właśnie to miejsce jest najlepszym, by wybudować na niej wymarzony dom. Działki na sprzedaż są przeróżne, a klienci mają możliwość wyboru tego, co najbardziej im odpowiada. Im lepsze stworzymy ogłoszenie, tym większa szansa na to, że klient właśnie naszą działką będzie zainteresowany.

 

Ogłoszenia w sieci- działki na sprzedaż

Jak wiadomo, najlepszym źródłem reklamy jest Internet. To właśnie tam najlepiej jest umieścić reklamę, gdyż to daje największą szansę na powodzenie i szybkie znalezienie klienta. Dziś standardowe banery są już przeżytkiem. Ofert poszukujemy na portalach sprzedażowych, gdzie znajdują się działki na sprzedaż. Wystarczy w wynikach wyszukiwarki określić nasze oczekiwania, wymagania i potrzeby. Podajemy więc, jaką wielkość działki szukamy, w jakim województwie i w jakiej miejscowości ma się ona znaleźć, w końcu możemy także podać widełki cenowe, które jesteśmy w stanie za działkę zapłacić. Jeśli chcemy sprzedać działkę, umieszczenie jej na znanej i często odwiedzanej stronie to największa szansa na to, że szybko znajdziemy kupca i sprzedamy naszą działkę po takiej kwocie, jaka tylko nas interesuje. Im bardziej zadbamy o stworzenie dobrej oferty i umieszczenie jej w stosownym miejscu, tym większe będzie nasze zadowolenie.