Monday, April 22nd, 2024

Rodzaje tkanin odzieżowych

Przemysł odzieżowy jest jedną z większych gałęzi przemysłu. Ilościowo jest to ogromny rynek, gdyż na całym świecie występuje popyt na różnego rodzaj odzież. Jest on również niezwykle zróżnicowany, gdyż ilość tkanin, którą stosuje się do produkcji odzieży, jest niezwykle szeroka. Każda z nich ma swoją charakterystykę i jest przeznaczona do określonych rodzajów zastosować, dla teku wybierając tkaninę na odzież, warto się zapoznać z jej parametrami. Tkaniny w sklepach występują przeważnie w bazowych wersjach, co sprawia, że można sugerować się ogólnymi parametrami.

Tkaniny na odzież – naturalne czy sztuczne?

Najbardziej podstawowym rozróżnieniem jest dzielenie tkanin na naturalne i sztuczne. Różnią się one od siebie diametralnie, co sprawia, że należy zapoznać się ze szczegółową specyfikacją każdej tkaniny, przed zdecydowaniem się na zakup odzieży uszytej z danego materiału, a jeśli chodzi o zakłady krawieckie, przed zakupem większej partii tkanin, z których mają powstać ubrania https://www.lamilani.pl/pl/c/Poduszki-Dekoracyjne/60. Tkaniny w sklepach są przeważnie opisane nazwą handlową, co nie zawsze do końca odzwierciedla w całości parametry tkaniny, gdyż często występują one jako mieszanki różnych rodzajów tkanin. Wybierając więc zakup większej ilości materiału, warto szczegółowo dowiedzieć się, jak wygląda dokładny skład materiału, gdyż ma to fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o właściwości fizyczne tkaniny. W dobrych sklepach powinny być opisane szczegółowe parametry i zaznaczone wszystkie domieszki innych materiałów, poza bazowym a najlepiej, jeśli podany jest procentowy udział domieszek. Przykładowo bardzo często stosuje się mieszanki złożone w 80% z naturalnej bawełny, a pozostałe 20% do syntetyczne dodatki, takie jak na przykład poliester. 

Czy naturalne tkaniny są lepsze?

Bardzo często sztuczne tkaniny w sklepach są oceniane, jako gorsze od tych naturalnych. Nie jest to do końca dobre rozróżnienie, gdyż syntetyczne materiały są przede wszystkim inne i cechą się nieco inną charakterystyką oraz parametrami technicznymi.  W zależności od rodzaju odzieży, do uszycia której zostały wykorzystane, mogą niekiedy lepiej pełnić swoją rolę niż tkaniny naturalne, więc każdorazowo należy rozpatrywać ten dylemat w konkretnym kontekście, a nie generalizować i wrzucać wszystkich syntetycznych tkanin do jednego worka. Przykładowo syntetyczne tkaniny świetnie spisują się jako dodatki do niektórych części odzieży, która w większości została uszyta z tkanin naturalnych. Jest to bardzo częsta praktyka, zwłaszcza w odzieży, która uszyta jest z wielu różnych części.

Najpopularniejsze naturalne tkaniny

W sklepach z tkaninami zdecydowanie najpopularniejsza wśród naturalnych tkanin jest bawełna. Jest ona jednoznacznie kojarzona z odzieżą, gdyż to najbardziej popularna, naturalna tkanina na świecie. Ma ona pochodzenie roślinne i w wielu krajach, jej uprawa oraz przeważnie stanowi jedną z najważniejszych gałęzi rolnictwa oraz przemysłu. Powstaje z niej wiele, powszechnie używanych w branży odzieżowej tkanin, takich jak chociażby sztruks lub modny i uniwersalny dżins. Charakterystyka bawełny jest specyficzna, gdyż jest miękka w dotyku, świetnie chłonie i odprowadza wilgoć, ale także łatwo się ją przetwarza. W przeciwieństwie do wielu innych, naturalnych materiałów produkty z bawełny świetnie nadają się do obróbki, przez co są tak chętnie wykorzystywane w przemyśle odzieżowym. Materiały bawełniane są dobre jakościowo i relatywnie wytrzymałe, co sprawia, że powstają z nich wysokiej jakości ubrania. Poniekąd naturalnym materiałem jest wiskoza. Jest ona również często wykorzystywana w branży odzieżowej, gdyż cieszy się dobrą renomą ze względu na relatywnie niską cenę oraz dużą pragmatyczność, jeśli chodzi o wykorzystywanie do produkcji standardowych tkanin. Charakteryzuje się tym, że materiał wykonany z wiskozy jest dość gładki i przyjemny w dotyku, a także pozwala na łatwa obróbkę i szycie z niej odzieży. Powstaje z naturalnej celulozy, jednak w procesie produkcji jest mocno przetwarzana za pomocą zaawansowanych procesów chemicznych. Często występuje jako domieszka do produktów wykonanych głównie z bawełny.

POLECAMY ZOBACZYĆ:

Inne naturalne tkaniny w sklepach  

Jedną z najdelikatniejszych naturalnych tkanin jest jedwab. Powstają z niego delikatne ubrania, takie jak na przykład piżamy. Często jest też wykorzystywany do produkcji ozdób, nakryć, albo pościeli https://www.lamilani.pl/pl/c/Kokon-niemowlecy/71. Jest to niezwykle delikatna, ale też solidna tkanina. Jego wygląd jest charakterystyczny, gdyż delikatnie połyskuje w świetle, a jego faktura jest bardzo gładka i śliska. Jedyną wadą jest to, że bardzo szybko się gniecie i jest trudny w utrzymaniu w czystości. 

Sztuczne domieszki do naturalnych tkanin

W sklepach z tkaninami standardem są także sztuczne materiały, takie jak poliester lub elastan.  Są one przeważnie produkowane z syntetycznych półproduktów i często pełnią rolę domieszek do naturalnych tkanin. Poliester jednak świetnie spisuje się na przykład do produkcji kurtek lub odzieży sportowej co sprawia, że znajduje swoje specjalistyczne zastosowanie.