Monday, April 29th, 2024

Co kupić dziecku pod choinkę?

Odwieczny dylemat wielu rodziców – co kupić dziecku pod choinkę? Żyjemy w czasach, gdzie stawiamy wciąż na pierwszym miejscu zaspokajanie potrzeb naszych dzieci. O ile kilkanaście lat temu maluchy były dla nas tak samo ważne, jak dziś, o tyle kiedyś z racji mniejszych możliwości finansowych, nie mogliśmy dzieciom kupić tego, co byśmy chcieli. To sprawiało, że okres świąteczny dawał nam możliwość zakupu pięknego prezentu, który bez względu na to, ile kosztował, był idealny.

Dziś produkty dla dzieci w formie zabawek są tak różnorodne i tak bogate, ale do tego mają one w domach niemal wszystko, że zakup prezentu stanowi dla większości z nas nie lada dylemat i ogromny problem. Bo choć rynek zabawek pęka w szwach i mamy do wyboru tak naprawdę wszystko, to jednak nasze dzieci od najmłodszych już lat dostają zabawek na potęgę. Ich pokoje pełne są różnego rodzaju klocków, lalek, samochodów i innych drobiazgów, które uginają się w kartonach pod swoim ciężarem.
Prawda jest jednak taka, że Mikołaj przychodzi raz do roku i prezent wybrać trzeba. Do tego musi być on idealny, wyjątkowy, niepowtarzalny i taki, który sprawi, że nasze dziecko będzie najszczęśliwsze na świecie. Przed dokonaniem zakupu należy zwrócić uwagę na dwa zasadnicze aspekty, wiek dziecka oraz to, czym się ono interesuje.

Produkty dla dzieci – w zależności od tego ile mają lat

Najważniejszym kryterium wyboru prezentu dla dziecka jest oczywiście jego wiek. Wiadomo bowiem, iż zupełnie inną zabawkę kupimy rocznemu maluszkowi, który dopiero rozpoczyna poznawanie świata, a zupełnie inne rozwiązanie będzie idealnym dla dziecka trzyletniego, czy dwunastoletniego. Na większości dostępnych produktów podany jest wiek dziecka i na pewno warto się nim sugerować, ale nie jest on jedynym wyznacznikiem. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak nasze dziecko jest rozwinięte. Czasami zabawka przeznaczona dla dwulatka jest dla niego nieodpowiednia, bo ten na przykład wkłada drobne elementy do buzi. W innym zaś przypadku takie rozwiązanie będzie już dla niego za małe, gdyż wcześniej bez problemu daną czynność pojął. Warto więc patrzeć na swoje dziecko, znać jego potrzeby i wiedzieć, co w danym wieku będzie idealne. Jeśli chcemy kupić puzzle, inne wybierzemy dla niemowlaka, inne dla dziecka w wieku pięciu lat, a jeszcze inne dla nastolatka. Wiek dziecka więc ma bardzo duże znaczenie i kupując produkty dla dzieci pod choinkę, na to właśnie należy zwrócić niebywale dużą uwagę.

Produkty dla dzieci – w zależności od tego, czym się interesują

Drugim, równie ważnym kryterium jest oczywiście zainteresowanie dziecka. Ten aspekt jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie nam rodzicom daje pole popisu do wyboru. Przecież to my spędzamy z dzieckiem najwięcej czasu i to my wiemy, co jest dla niego najlepsze. Jeśli jest chłopcem, którego interesuje wszystko, co jest związane ze strażą, to w tym segmencie produktów powinniśmy się obracać. Jeśli uwielbia budować wieże z klocków i interesują go różnego rodzaju konstrukcje, to właśnie wybór odpowiednich klocków okaże się być najlepszy. Jeśli zaś widzimy, że nasza mała córeczka jest zainteresowana lalkami Barbie lub małymi niemowlaczkami, którym poświęca swój czas, na takie właśnie produkty możemy postawić. A oprócz samych zabawek, produkty dla dzieci, które sprawdzą się pod choinką, obejmują bez wątpienia różnego rodzaju gry planszowe, zręcznościowe i pamięciowe. Wybór jest naprawdę w tym segmencie produktów ogromny i również w zależności od zainteresowania dziecka, można postawić na konkretne produkty. Różnego rodzaju karty, zabawy z kostką i pionkami, a także wykonywanie różnego rodzaju zadań, by doprowadzić do szczęśliwego finału. W przypadku tego typu gier, każdy rodzic znajdzie idealny prezent dostosowany do umiejętności, ale i zainteresowań dziecka. Co więcej, takie planszówki i inne gry rozwijają malucha, pozwalają mu spędzać czas z rodzicami i w konstruktywny sposób rozwijać jego określone zdolności. Nauka poprzez zabawę to idealne rozwiązanie, dlatego też prezent pod choinkę warto właśnie w takim kierunku wybierać.

Jak więc widać możliwości są naprawdę ogromne, ale tak naprawdę każde dziecko jest inne, każde ma inne potrzeby, interesuje się zupełnie czymś innym, jest na zupełnie różnym poziomie rozwoju. Warto patrzeć na to, czym się nasze dziecko interesuje, co je ciekawi, czym chętnie się bawi, co pozwala mu rozwijać pewne swoje cechy i zdolności. Kto bowiem jak nie my rodzice wie najlepiej, co dla naszego dziecka będzie idealne? Produkty dla dzieci w formie zabawek to ogrom różnego rodzaju możliwości, zarówno wspólnej zabawy z dzieckiem, jak również i uczenia go samodzielności oraz kreatywnego myślenia. Jedno jest pewne – taki zakup prezentu pod choinkę na pewno nie jest łatwy i trzeba temu zajęciu poświęcić nieco więcej uwagi i czasu. A jeśli mamy do tego więcej, niż jedno dziecko, wówczas to w ogóle musimy wygospodarować na tę czynność zdecydowanie więcej naszego czas i cierpliwości.