Thursday, April 25th, 2024

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gładzi szpachlowej?

Każdy z nas wie doskonale, że remont mieszkania zrealizowany powinien być w taki sposób, aby jego efekty ostateczne były możliwie najbardziej estetyczne. Świetnie prezentują się ściany są zagadnieniem bardzo istotnym także w budynkach nowo wybudowanych. Odstawanie gładzi szpachlowej czy też jej pękanie to jeden z błędów najczęstszych, które dla wyglądu ścian mogą być istnym utrapieniem. Dowiedzmy się nieco więcej na temat gładzi szpachlowej. Na pewno chcemy wiedzieć jaka gładź szpachlowa najlepsza się okaże? Z poniższego artykuły dowiemy się bardzo dużo.

Przygotowanie odpowiednie powierzchni

Zanim dojdziemy do zabrania się za gładź szpachlową, powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie możliwie ubytki w podłoży. Rysy czy też wgłębienia mogą spowodować, że gładź nie zostanie rozprowadzona odpowiednio. Efektem ostatecznym tegoż zjawisko będzie na pewno sam wygląd nieestetyczny ściany. Zanim przystąpimy do pracy warto się do tego przygotować oraz odpowiednio wypełnić ubytki. Należy tego dokonać specjalną szpachlową masą. Również musimy wyszlifować wszelkie nierówności. Dzięki temu uzyskamy gładką oraz jednolitą powierzchnię w sposób znacznie łatwiejszy. Co należy zrobić gdy pojawiają się różnego rodzaju większe niedoskonałości? W takim wypadku koniecznie musimy zadbać o tynkowanie wcześniejsze.

Poza koniecznością wypełnienia ubytków, zanim nałożymy gładź szpachlową musimy także w sposób odpowiedni zagruntować powierzchnię. Podłoża chłonne najlepiej zagruntować przy użyciu środka gruntującego, który przeznaczony jest do podłoży niezmiernie chłonnych. W konieczności wykonywania tego procesu na podłożach z gładkiego betonu czy też elementów betonowych, najpierw usuwamy pył oraz antyadhezyjne środki. Daną powierzchnię następnie możemy zagruntować przy użyciu preparatu odpowiedniego.

Dobre rozdrobnienie

Następnym bardzo ważnym elementem jest przygotowanie produktu przez nałożeniem. Gładź szpachlowa z reguły posiada konsystencję mieszanki suchej. Aby móc ją nałożyć na ścianę czy też na sufit musimy w pierwszej kolejności odpowiednio rozdrobnić ją z wodą. Należy najczęściej to zrobić w propozycji 20 kilogramów zaprawy na około ośmiu litrów wody. Zaprawę rozdrobnić należy przy pomocy wiertarki ze specjalnym mieszadełkiem. Zaleca się także przygotowanie takiej ilości szpachlowej gładzi, która wystarczy na godzinę pracy. Gdy przygotujemy za dużo gładzi, to materiał może się nie nadawać na podłoże, poprzez jego wiązanie.
Bardzo ważnym aspektem, o którym musimy pamiętać jest także umycie dokładne narzędzi oraz pojemnika zanim przygotujemy kolejności ilości gładzi. Resztki zaprawy pozostałe na narzędziach mogą okazać się powodem przyspieszania samego procesu wiązania się wyrobionej gładzi szpachlowej.

Jaką wybrać gładź szpachlową?

Musimy przyznać, że rynek sam w sobie jest niezwykle bogaty jeśli chodzi o produkty, które są przeznaczone do szpachlowania ścian. Znajdziemy tutaj gładzie wapienne, gipsowe, polimerowe czy też cementowe. W przypadku skorzystania z gładzi gipsowych polecamy wybrać gładź bezpyłową. Przede wszystkim właściwości takiej gładzi pozwolą nam uniknąć szlifowania nadmiernego. Poza tym, takie masy się wiążą nieco wolniej, dzięki czemu samo wykończenie powierzchni będzie o wiele szybsze. Jednak na względzie musimy zawsze mieć także wady poszczególnych produktów. Jeśli chodzi o gładź szpachlową gipsową to niestety mamy do czynienia z niską odpornością na zarysowania oraz także wilgocią na pomieszczenia.

Zawodowi szpachlarze, jak i także początkujący bardzo często sięgają po cementowe gładzie. Ich atutem największym jest sama możliwość wykończenia ściany także na mokro, bez żadnej konieczności szlifowania powierzchni. Szpachlowa gładź tego rodzaju najczęściej występuje w białej czy też szarej kolorystycznej wersji. Warto na względzie mieć sam fakt, że nakładane ich jest troszkę trudniejsze od aplikacji gładzi gipsowej.

Na rynku znajdziemy także gładzie wapienne szpachlowe. One tak samo nie wymagają od nas szlifowania dodatkowego ściany. Warto podkreślić, że używanie mieszanek tego rodzaju wiąże się ze znacznym przyspieszeniem pracy. O tym świadczy fakt, że szpachlowe gładzie wapienne nakładać można na tynki już po siedmiu bądź dziesięciu dniach. Do nałożenia innego rodzaju wariantów musimy czekać czasem miesiąc, a niekiedy nawet dłużej.

Pamiętajmy, że do wyboru mamy jeszcze różnego rodzaju nowoczesne produkty. Mowa tutaj o gładziach polimerowych. Ich konsystencja sama w sobie jest gęsta i jest przygotowana bezpośrednio do nałożenia. Masa tworzona jest poprzez wypełnienie dolomitowe z dodatkiem polimerowej żywicy. Dzięki temu właśnie pasta się cechuje elastycznością, trwałością, a do tego twardością. Tego rodzaju szpachlowe gładzie są także odporne niezwykle na uszkodzenia, a także na wszelkie pęknięcia, które są spowodowane licznymi naprężeniami ścian w domach świeżo wybudowanych. Polimerowe gładzie są idealne do szpachlowania na przykład w zabudowie poddasza płyt gipsowo-kartonowych.