Thursday, May 30th, 2024

Kamery sportowe- co to?

Kamery sportowe ostatnimi czasy cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, biorąc pod uwagę jak funkcjonalne są to urządzenia. W praktyce jednak tylko niewiele osób jest w stanie powiedzieć, czym tak właściwie jest kamera sportowa i jakie funkcje pełni. Czym dokładnie jest kamera sportowa? Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę sportową? Jakie dodatkowe funkcję kamery sportowej są godne uwagi? Które niezbędne akcesoria do kamer sportowych wybrać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym jest kamera sportowa?

Zanim rozpoczniemy nasze rozważania na temat kamer sportowych, warto w pierwszej kolejności zdefiniować to pojęcie. Otóż są to urządzenia, które wykorzystywane są do rejestrowania obrazu podczas uprawiania sportu. Jest to więc doskonałe urządzenie dla tych wszystkich, którzy chcieliby zarejestrować swoje sportowe wyczyny. Nie da się ukryć, że standardowy sprzęt nie jest w stanie poradzić sobie z pracą w trudnych warunkach, które niekiedy mogą okazać się ekstremalne. Jeśli zależy nam na ponadprzeciętnej wytrzymałości, musimy zwrócić uwagę na obudowę kamery sportowej. Najlepiej, gdyby była zarówno odporna na wstrząsy, jak i wodoszczelna. Tego typu urządzenia powinny być wygodne i dość łatwe w obsłudze. Kamery sportowe powstały przede wszystkim po to, aby miłośnicy sportów ekstremalnych mogli uwieczniać swoje przepiękne akcje w materiałach wideo. Najczęściej wykorzystywane są w sytuacjach, kiedy trzymanie tradycyjnej kamery byłoby niemożliwe, a czasem nawet niebezpieczne. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę sportową?

Wybór kamery sportowej z pewnością nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, ile różnych modeli dostępnych jest na rynku elektronicznym. Z pewnością ogromne znaczenie ma rozdzielczość kamery sportowej- im jest ona większa, tym lepsza jest jakość obrazu, co z pewnością jest godne uwagi. Przykładowo kamera sportowa HD jest w stanie nagrać w jakości 1280×720, natomiast egzemplarze 4K w rozdzielczości 3840×2160. Istotny jest szerokokątny obiektyw, który przydaje się podczas nagrywania wszelkich wyczynów sportowych. Nie bez znaczenia jest stabilizacja obrazu, alternatywnie gimbal kamery. Wyróżnić możemy stabilizatory mechaniczne i elektroniczne. Te pierwsze są tańsze i bardziej wydajne, ale wymagają ręcznej konfiguracji. Stabilizator elektroniczny jest natomiast droższy, ale niezbyt skomplikowany. Warto wyróżnić także wyświetlacz, możliwość obsługi smartfonem, funkcję GPS, łączność, czas pracy na baterii, a także obudowę kamery. 

Jakie dodatkowe funkcje kamery sportowej są godne uwagi?

Wybierając kamerę sportową istotne są również dodatkowe funkcje, które warto mieć na uwadze. Im jest ich więcej, tym sprzęt jest droższy, jednakże staje się znacznie bardziej funkcjonalny. Ciekawa wydaje się być funkcja timelapse, która umożliwia nagrywanie poklatkowych filmów. Interesujące jest slow motion, czyli nagrywanie obrazu w zwolnionym tempie. Umiejętne zastosowanie tej możliwości to gwarancja zapierających dech w piersiach nagrań. Jeśli zależy nam na możliwie najlepszym odwzorowaniu barw i kontrastów scen, które są filmowane, warto pokusić się o HDR. Zwiększa on także szczegółowość obrazu, co ma największe znaczenie w przypadku odtwarzania nagrania na większym ekranie. Powszechna jest funkcja pętli, która działa na takiej zasadzie, że film automatycznie zapisuje się na starym zapisie, w konsekwencji problemy z brakiem miejsca nie są znaczące. 

Wielu użytkowników zwraca uwagę na wbudowaną lampę LED. Jest ona bardzo ceniona ze względu na możliwość robienia fotografii w nocnych sceneriach. Nowoczesne modele posiadają możliwość transmisji na żywo w serwisach społecznościowych, co może okazać się ciekawym udogodnieniem. Warto wspomnieć o sterowaniu głosem, dzięki czemu obsługa kamery może odbywać się bez użycia rąk. Popularnością cieszy się również pilot zdalnego sterowania, co w znacznym stopniu ułatwia sterowanie kamery- nie musimy sięgać do niej bezpośrednio. Ostatnią dodatkową funkcją jest mocowanie. To właśnie dzięki niemu możemy przytwierdzić kamerkę do dowolnego przedmiotu. 

Niezbędne akcesoria do kamer sportowych- które wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, jaka kamera będzie Ci najbardziej odpowiadała? Przede wszystkim zastanów się, w jakim celu chcesz ją nabyć. W przypadku, kiedy szukamy urządzenia odpowiedniego na narty, wówczas niezbędna okaże się możliwość mocowania do kasku. Alternatywnie możemy zdecydować się na zakupienie dodatkowych akcesoriów, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Bardzo podobnie może wyglądać to w przypadku kamery sportowej na rower bądź przeznaczonej do innych czynności. W konsekwencji warto zwrócić uwagę na takie przedmioty dodatkowe, jak chociażby statywy do aparatów, gimbale, kijki do selfie, karty pamięci, czytnik kart pamięci, różne akcesoria do kamer sportowych, power banki czy też mikrofony do aparatów. Pamiętając o tych akcesoriach, w znacznym stopniu możemy zwiększyć funkcjonalność.