Monday, April 22nd, 2024

Przygotowanie działki na sprzedaż

Sprzedaż działki nie jest prostym zadaniem. Pomoże nam odpowiednia wiedza i przygotowanie działki do sprzedaży, co zwiększy jej atrakcyjność oraz cenę. Wbrew pozorom działkę nie sprzedamy szybciej i łatwiej niż nieruchomość w postaci domu lub mieszkania. Trzeba mieć odpowiednią wiedzę w zakresie prawnego statusu terenu oraz właściwie przygotować działkę na sprzedaż. Mając wiedzę w zakresie tego, na co należy zwracać uwagę przy sprzedaży działki można uniknąć błędów, przyspieszyć sprzedaż oraz zwiększyć jego docelową cenę transakcyjną.

Jak napisać dobre ogłoszenie o sprzedaży działki?

działka sprzedaż
działka sprzedaż

Dobre ogłoszenie powinno zawierać odpowiednią treść, jasną, zrozumiałą zawierającą wszystkie istotne informacje, odpowiednie zdjęcia i plan.Ogłoszeń dotyczących działek na sprzedaż jest niezliczona ilość na bardzo dużej ilości portali. Musimy tak napisać ogłoszenie, żeby zainteresować potencjalnego nabywcę do kontaktu z nami i zaprezentować teren. W związku z tym musimy posiadać świetne zdjęcia, wykonane w dobrej jakości, które pokażą działkę w sposób rzetelny, z każdej perspektywy i podkreślą jej zalety. Warto także zrobić zdjęcia drogi dojazdowej oraz okolicy i zamieść w ogłoszeniu rzut satelitarny. Bardzo ważnym elementem jest sporządzenie planu działki, wtedy potencjalny kupujący może ocenić, czy działka spełni jego indywidualne oczekiwania. W tej sposób nie tracimy czasu na rozmowy z klientem, który nie jest potencjalnie zainteresowany, a przyciągamy docelowego nabywcę. Bardzo istotna jest treść ogłoszenia, które powinno zawierać wszystkie informację, które są ważne z punktu widzenia nabywcy, należy podkreślić zalety działki na sprzedaż. Tekst powinien być przejrzysty, napisany odpowiednią czcionką i bez błędów językowych oraz merytorycznych. Należy pamiętać o podaniu danych kontaktowych ze wskazaniem godzin, w jakich możemy swobodnie rozmawiać. Serwisów ogłoszeniowych jest wiele, można wykupić pakiet zgodnie, z którym nasze ogłoszenie ukaże się na kilku portalach. Można też wkupić specjalne promowanie oferty sprzedażowej.

Przygotowanie sprzedaży działki – porządkowanie terenu i wycena.

Przy sprzedaży działki bardzo ważne jest jej odpowiednie przygotowanie do prezentacji. Diabeł tkwi w szczegółach, a o decyzji kupna działki mogą zadecydować detale. Z tego względu teren należy odpowiednio uporządkować przez skoszenie trawnika, usunięcie liści, pozbycia się zbędnych elementów, gruzu, wycinkę niepotrzebnych krzewów i drzew. Działka będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnej, a poza ma to duże znaczenie psychologicznie, ponieważ kupiec będzie mógł sobie wyobrażać zagospodarowanie działki według własnych potrzeb. Należy pamiętać, aby teren był przygotowany przed każdą prezentacją.

Niezwykle istotnym czynnikiem jest odpowiednia wycena działki na sprzedaż. Zbyt wygórowana cena zniechęci klientów, a zaoferowanie ceny znacznie poniżej ceny rynkowej niekoniecznie przyspieszy naszą sprzedaż, ponieważ nabywcy mogą mieć podejrzenia, że z działką wiążą się jakieś potencjalne problemy albo z jakiegoś powodu chcemy się jej pozbyć jak najszybciej. Możemy wycenić działkę samodzielne metodą porównawczą do innych działek w okolicy biorąc pod uwagę status prawny działki, jej umiejscowienie oraz wielkość. Zdecydowanie najkorzystniej jest jednak skorzystać z wyceny sporządzonej przez profesjonalistę, ponieważ mamy wtedy pewność, że cena przez nas zaproponowana jest właściwa i jest to także świetny argument w negocjacjach z potencjalnym nabywcą.

Przygotowanie działki na sprzedaż od strony formalnej

Przed sprzedażą należy uporządkować sprawy formalne związane z nieruchomością. Jeżeli chcemy sprzedać działkę, jako budowlaną musimy przygotować odpis z księgi wieczystej, wypisy z rejestru gruntów oraz z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz musimy posiadać aktualny dowód. Najlepszą cenę uzyskamy za sprzedaż działki, która ma status działki budowalnej. Jeżeli działka nie posiada takiego statusu powinniśmy wystąpić jak najszybciej z wnioskiem do gminy o wydanie warunków zabudowy. Warto pamiętać, że w przypadku sprzedaży większej działki, którą chcemy podzielić na mniejsze, w pierwszej kolejności dokonujemy podziału, a dopiero po tym występujemy o warunki zabudowy dla każdej wydzielonej wcześniej działki. Wydzielenie działek i wystąpienie z wnioskiem jest zabiegiem czasochłonnym, ale z całą pewnością opłacalnym. Klient może kupić działkę rolną lub leśną i sam wystąpić z wnioskiem, ale tereny, które mają już uregulowany status prawny szybciej się sprzedają i mają dużo wyższą wartość transakcyjną.

Sprzedaż działki jest dużym wyzwaniem, do którego warto się dobrze przygotować. Kluczową sprawą jest zainteresowanie potencjonalnego klienta tak, aby doszło do spotkania. Zaprezentowania działki osobiście znacznie zwiększa szanse na realną sprzedaż działki. Na spotkanie warto wziąć ze sobą kopie dokumentów, z którymi może się zapoznać klient. Należy przygotować teren oraz umieć odpowiedzieć na pytania, żeby w razie potrzeby rozwiać wszystkie wątpliwości.