Friday, September 20th, 2024

Mieszkania na sprzedaż: najbardziej praktyczne informacje

Mieszkania na sprzedaż można znaleźć w niemal każdej miejscowości w Polsce. Nie każdy wie, że podjęcie decyzji o chęci spieniężenia nieruchomości, wcale nie należy do najprostszych. Bez względu na to, czy sprzedawca robi to przez wzgląd na planowaną przeprowadzkę, czy też z powodu problemów natury finansowej, zawsze wiąże się to z koniecznością zmierzenia się z licznymi formalnościami. Wiele osób zastanawia się, jak „gładko” przejść przez ten skomplikowany proces. Nie wszyscy potrafią przekalkulować opłacalność przeprowadzenia ewentualnych prac remontowych. Nie każdy też wie, że nawet lokal z kredytem można wystawić na sprzedaż. Warto poznać porady specjalistów, zanim przystąpi się do podjęcia działań. Konieczna jest także analiza sytuacji rynkowej i poznanie cen konkurencji.

Mieszkania na sprzedaż a potrzeba remontu

Dylematy dotyczące konieczności przeprowadzenie remontu w sprzedawanym mieszkaniu dotyczą praktycznie każdego sprzedawcy. Nie każdy bowiem dostrzega sens inwestowania czasu i pieniędzy w lokal, w którym finalnie nie będzie mieszkał. Czasami odświeżenie wnętrza okazuje się kluczowe dla uzyskania wyższej oferty, innym razem nie ma to większego znaczenia. Specjaliści do spraw sprzedaży nieruchomości utrzymują, że w tej kwestii wszystko zależy od oczekiwań klienta.

Nabywcy są bardzo różni. Jedni poszukują lokali, do których będą mogli wprowadzić się już w pierwszym dniu po dokonaniu zakupu, innym nie zależy na konkretnym wykończeniu wnętrza, ponieważ i tak w ich planach pojawia się własna wizja jego aranżacji. Są też tacy klienci, którzy poszukują mieszkania do gruntownego remontu, ponieważ traktują je jak wyzwanie do sprawdzenia swoich umiejętności budowlanych i tych związanych z projektowaniem przestrzeni. Słowem – remont to bardzo ruchomy temat. Istnieje wiele powodów przemawiających za koniecznością jego przeprowadzenia przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż i równie dużo przeczących tej idei.

Zobacz również:

 

Sprzedaż lokalu z niespłaconym kredytem

Interesującym jest fakt, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystawić na sprzedaż mieszkanie obarczone kredytem. Pożyczka hipoteczna w XXI wieku nie jest niczym nietypowym. Przeciwnie, liczba osób decydujących się na podobne rozwiązanie zwiększa się każdego roku. Jeśli przedmiotem transakcji jest lokal z kredytem, istnieje kilka możliwości wystawienia go na sprzedaż. Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której kupujący planuje wziąć własny kredyt hipoteczny, wówczas część jego zobowiązań pokrywa pożyczkę sprzedawcy, co skutkuje całkowitą spłatą jego zadłużenia. W efekcie osoba kupująca będzie zobligowana do spłacania pożyczki zaciągniętej na uregulowanie zadłużenia poprzedniego właściciela lokalu. Jeśli jednak nowy właściciel nie zamierza skorzystać z kredytowania, wówczas konieczne jest, aby spłacił on hipotekę bezpośrednio w banku.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że mieszkania na sprzedaż zawsze wiążą się z opłaceniem podatków, kosztów bankowych oraz uregulowaniem opłat za wszelkie czynności notarialne. W niektórych przypadkach trzeba liczyć się także z przewalutowaniem. Takie procedury powinny zostać skonsultowane z wykwalifikowanym doradcą kredytowym.

Dokumenty a sprzedaż nieruchomości

Jeśli już pozostawiliśmy za sobą wystawienie mieszkania na sprzedaż i dokonaliśmy wyceny jego wartości, to zanim przejdziemy do poznania pierwszych potencjalnych kupców, powinniśmy zadbać o zgromadzenie koniecznych dokumentów. Wśród nich powinny znaleźć się rachunki, które pozwolą zorientować się osobom zainteresowanym kupnem z kosztami związanymi z utrzymaniem danego lokalu, a także wszelkie akty notarialne potwierdzające kto jest obecnym właścicielem nieruchomości oraz to, że nie jest ona zadłużona. Jeśli jesteśmy posiadaczami takich materiałów, to doskonale. Warto przedstawić je kupcom, a jeśli ci nadal będą chętni na zakup mieszkania, warto przejść do sporządzenia umowy przedwstępnej. Jej głównym założeniem jest zobowiązanie się sprzedającego i kupującego do późniejszego zawarcia umowy notarialnej. Taki dokument jest gwarancją dla obu stron, że żadna z nich nie rozmyśli się w najmniej oczekiwanym momencie.

Czy współpraca z pośrednikiem jest konieczna?

Tutaj należałoby zwrócić uwagę na atuty współpracy z pośrednikiem. Specjalista jest doskonale zorientowany w tym, na co trzeba zwrócić największą uwagę przy spisywaniu takiej umowy. Każdy dokument o takim charakterze musi między innymi wyznaczać dokładny termin zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży. Należy także pamiętać, że przedmiot handlu, czyli w tym przypadku mieszkanie na sprzedaż, musi być dokładnie określony. Mowa o wyeliminowaniu możliwości interpretowania go w inny sposób.

Umowa przedwstępna uprawnia kupującego do rozpoczęcia działań, których celem jest udzielenie mu przez bank kredytu. Późniejszymi krokami jest dopełnienie formalności, takich jak odpis z księgi wieczystej czy otrzymanie akty notarialnego potwierdzającego to, kto jest aktualnym właścicielem lokalu. Najlepszym rozwiązaniem jest wsparcie się na doświadczeniu osób pracujących w tej branży od wielu lat.