Monday, April 22nd, 2024

Pracownicy ze Wschodu

agencja pracy koszalin https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/otwarcie-oddzialu-w-koszalinie/

W chwili obecnej w Polsce ilość pracowników ze Wschodu, szczególnie z Ukrainy wzrosła do niezwykle dużych ilości. Pracodawcy zatrudniają takie osoby z wielu powodów. Niższe płace, brak konieczności wystawiania umowy o pracę na czas określony, szybkie i bezproblemowe zatrudnienie, gotowość do pracy w każdych warunkach. W przypadku Polaków, ci stawiają przed pracodawcami coraz to wyższe wymagania. Chcą umowy na stałe, mają szereg praw, nie zawsze pracują uczciwie i rzetelnie. Pracownicy ze Wschodu https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/rekrutacja_kadr_pracodawcy_pracownicy_ze_wschodu_pl-html/ przyjeżdżają tutaj przede wszystkim po to, żeby szybko zarobić i wyjechać do domu. Biorą więc każdą pracę, jaka im się trafi. Często zostają na nadgodzinach, bowiem zależy im przede wszystkim na jak największych zarobkach. Co więcej, dają z siebie wszystko, bo chcą daną pracę utrzymać lub zyskać dobre referencje idąc do kolejnej.

 

Jak zatrudnić pracowników ze Wschodu?

Dla wielu pracodawców jedynym problemem jest niewiedza, w jaki sposób takich pracowników zatrudnić. Skąd ich pozyskać? Jak się z nimi rozliczać? Jak sporządzić umowę? Tworzących się pytań jest co bardzo dużo, ale nie ma powodów do paniki. Pracownicy ze Wschodu zatrudniani są przez agencje pracy Szczecin https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/. To do nich właśnie się oni zwracają, kiedy przyjadą do Polski w poszukiwaniu zarobku. Pracodawca chcąc zatrudnić takie osoby z zagranicy do swojej firmy, zgłasza się przede wszystkim do agencji pracy, a ta niemal wszystko załatwia za nich. W chwili obecnej imigracja ratuje rynek pracy w Polsce. Brakuje ludzi do pracy, wielu Polaków wyjeżdża za granicę na Zachód, by zacząć lepiej żyć i zarabiać większe pieniądze. Dzięki pracownikom, szczególnie z Ukrainy polscy pracodawcy mają ręce do pracy i mogą dalej pracować. Gdyby tak nie było, wielu musiałoby zamykać swoje przedsiębiorstwa, gdyż nie miałby kto w nich pracować.

 

Dlaczego pracodawcy wybierają pracowników ze Wschodu?

Przede wszystkim z racji tego, że koszty zatrudnienia są po prostu zdecydowanie niższe i brakuje ludzi, którzy chcieliby podjąć pracę. Dla Polaków warunki są często zdecydowanie zbyt niskie, by pracować. Poszukują więc innej pracy lub też wyjeżdżają  za granicę w celu lepszego życia. Pracownicy ze Wschodu z kolei są chętni do podjęcia każdej pracy i bez względu na warunki, zatrudniają się wszędzie. Największą grupę stanowią robotnicy przemysłowi, jak również i rzemieślnicy. Zajmują oni blisko 31% wszystkich zatrudnionych w Polsce. Poza tym, około 28% zajmuje się wykonywaniem prostych prac. Jest między innymi sprzątanie, zbieranie owoców, wystawianie towarów w sklepie. W większości pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl przyjeżdżają do Polski, ponieważ nie mają żadnej szkoły, która dałaby im zawód lub nie mają studiów, by móc rozwijać się dalej i starać o lepiej płatną, odpowiednią pracę dla siebie.

 

Jakie są korzyści zatrudniania pracowników ze Wschodu?

Wśród głównych korzyści, jakie związane są z zatrudnieniem pracowników ze Wschodu w polskich przedsiębiorstwach zaliczyć można między innymi:

  • obsadzenie wolnych stanowisk

Nie ma ludzi do pracy. Choć oczywiście bezrobocie w Polsce nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, to jednak mimo wszystko, są to w większości Polacy, którzy nie chcą iść do pracy lub którzy mają większe wymagania, niż kwalifikacje. Jeśli jednak się chce, pracę idzie bez większego problemu znaleźć i to adekwatną do ukończonych szkół. A jeśli mamy wyższe aspiracje, a mniejszą wiedzę, trzeba rozpocząć kolejne studia, szkolenia i kursy, by móc starać się o pracę, która będzie w stanie nas usatysfakcjonować.

  • zmotywowanie pracowników

Bardzo często zdarza się tak, szczególnie w dużych firmach, że pracownicy tracą zapał do pracy. Zarobki są coraz mniejsze, bowiem jakość i szybkość pracy także maleje. Pracownikom się nie chce, czują wypalenie, liczą, że nie pracując zmotywują szefów do podwyżek. Niestety tak się zazwyczaj nie dzieje. Pracownicy ze Wschodu to często taka lampka ostrzegawcza od przedsiębiorców. Jeśli nic nie zrobicie ze sobą, przyjdą ludzie, którzy bez najmniejszego problemu Was zastąpią.

  • zmniejszenie rotacji i zwiększenie mocy produkcyjnej

Zatrudniając pracowników ze Wschodu zmniejsza się rotacja, a do tego zwiększa się moc produkcyjna. Nie ma potrzeby zwolnień, bo takie osoby pracują na daną umowę do samego końca i dają z siebie 100%, wykonując każde zadanie na pełnych obrotach.

  • utrzymanie konkurencyjności

Aby istnieć na rynku trzeba stale się rozwijać i wciąż iść do przodu. Nie idzie tego zrobić, jeśli produkcja stoi z racji braku ludzi. Mając pracowników ze wschodu można dalej pracować i tym samym nie likwidować stanowisk pracy.

 

Jeśli pracodawca chce się utrzymać na rynku, chce się rozwijać i dalej iść do przodu, pracownicy ze Wschodu https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy_azja/ stanowią bardzo często dla niego ostatnią deskę ratunku i możliwość dalszego funkcjonowania. Dla wielu Polaków taka sytuacja wydaje się być niewyobrażalna, że sami nie pracują, a ludzie z innego kraju tak. Niestety zazwyczaj zdarza się tak, że ci ludzie ,,obcy” są chętni do pracy, a Polacy wolą siedzieć w domu i narzekać, niż podjąć się jakiejkolwiek pracy. Nic więc dziwnego, że polscy przedsiębiorcy coraz chętniej stawiają właśnie na pracowników pochodzących z zagranicy.