Wednesday, April 24th, 2024

Sprzęt jeździecki ze sklepu internetowego – kupuj z głową

Obecnie zakupy w sklepach internetowych są całkowicie naturalne, a w niektórych przypadkach stanowią jedyną formą zakupu profesjonalnego, unikatowego sprzętu, zwłaszcza, jeśli  nie mieszkamy blisko jakiejś większej aglomeracji miejskiej. Sklepy internetowe oferują szeroki asortyment, a do tego ceny produktów mogą być niższe, niż w sklepach stacjonarnych. Nie wspominając już o możliwości dowozu paczki wprost pod nasze drzwi. To z pewnością zachęca wiele osób do internetowych zakupów.

 

Jednak z drugiej strony internetowe zakupy rodzą też problemy. Pierwszą trudnością jest ocenienie danego produkty tylko na podstawie zdjęcia i opisu. Nie każdy potrafi bezbłędnie zmierzyć i obliczyć, czy dane wymiary będą odpowiednie dla niego lub jego wierzchowca. Drugim problemem są różnego rodzaju oszuści, którzy sprzedają podróbki profesjonalnego sprzętu lub po prostu próbują wyłudzić pieniądze. Pewne niebezpieczeństwa nie powinny nas jednak odstraszyć od e-sklepów. Jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, nie powinniśmy mieć problemów z zakupami.

E-zakupy – na co uważać?

Sprzęt dla jeźdźców

Profesjonalny sprzęt jeździecki nie należy do tanich. Dlatego też jeźdźcy szukają nieco tańszych ofert. O ile w sklepach internetowych, nie mających placówek stacjonarnych, towary mogą być nieco tańsze, to powinniśmy uważać, jeśli sprzęt jest wyjątkowo tani. Siodło renomowanej firmy, które w danym sklepie kosztuje ułamek swojej wartości, powinno zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę. Żadnemu przedsiębiorcy nie opłaca się radykalne obniżenie ceny (chyba, że dany towar zostaje całkowicie wycofany ze sprzedaży). Przed zakupem powinniśmy również przeczytać regulamin i upewnić się czy sklep oferuje możliwość zwrotu lub wymiany sprzętu. Jeśli nie jesteśmy pewni czy sprzęt będzie pasował, powinniśmy mieć możliwość go przetestować. Według prawa zwrot można dokonać do 10 dni od zakupu, ale niektóre sklepy oferują okres trzydziestu dni. To z pewnością jest pomocne, gdy chcemy mieć możliwość sprawdzenia czy koń akceptuje nowe akcesoria.

Podczas zakupów w sklepie internetowym powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy towar jest dobrze opisany. Czy pojawiają się wszystkie najważniejsze wymiary, skład materiału, atesty (np. atesty kasków, które spełniają normy bezpieczeństwa) oraz czy do sprzętu jest dodawana gwarancja. Jeśli na stronie brakuje informacji, powinniśmy mieć możliwość skonsultować się z obsługą sklepu (mailowo lub telefonicznie) i dowiedzieć więcej o danym produkcie. 

Zakupy wyposażenia dla konia i jeźdźca

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju sprzęt chcemy kupić. W przypadku odzieży dla jeźdźca, takiej jak bryczesy, buty czy rękawiczki, sprawa jest ułatwiona, ponieważ ich wymiary możemy zestawić z wymiarami innych naszych ubrań. Problem może wystąpić w przypadku kasku. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie rozmiaru kasku, który wypożyczamy w ośrodku jeździeckim. Bat powinien być dopasowany do rozmiaru konia. Jeśli nie mamy własnego wierzchowca i jeździmy na różnych koniach w stadninie, to nie warto kupować bata i lepiej korzystać w tych w ośrodku.

Sprzęt dla konia jest dużo trudniejszy do kupienia, a problem z dobraniem odpowiednich rozmiarów to dopiero pierwszy problem i to wcale nie najważniejszy. Najważniejsze jest, aby wszelkie elementy wyposażenia były wykonane z materiałów, które koń akceptuje. Tyczy się to głównie popręgu, czapraka oraz ogłowia. Najlepiej przed zakupem przetestować na koniu różne elementy wyposażenia wykonane z różnych materiałów i sprawdzić, czy je akceptuje. 

Siodło –  jak mierzyć?

Na wstępie warto zaznaczyć, że rozmiar siedziska nie stanowi wytycznej do zakupu siodła. Najważniejsze jest, aby siodło był dopasowane do budowy anatomicznej konia. W innym przypadku będzie przeszkadzać zwierzęciu, zsuwać się lub uciskać, powodować odparzenia. Różni producenci również w inny sposób oznaczają siodła, więc nie powinniśmy się kierować podstawowymi wymiarami. Dobrym rozwiązaniem jest wybór sklepu, który oferuje dłuższy czas na zwrot lub wymianę produktu, w razie gdyby nie pasował na grzbiet konia.

Przy zakupie siodła powinniśmy zwrócić uwagę na rozstaw łęku. Chodzi o obrys kłębu konia. Jest on różny w przypadku różnych zwierząt, więc jedno siodło które pasuje na danego konia, niekoniecznie będzie dobre dla innego, który na pierwszy rzut oka wydaje się mieć takie same wymiary. Przy dobrze dopasowanym łęku powinniśmy pomiędzy przedni łęk siodła a kłąb zmieścić 1,5 do 3 palców. W porządnych sklepach będziemy mogli wybrać z kilkunastu różnych rozstawów łęku. Pozostałe wymiary powinniśmy dobierać pod rozmiary konia, tak aby siodło nie wystawało, nie blokowało łopatek konia. Powinniśmy pamiętać o tym, że pod siodło wchodzi również czaprak. Dobrym rozwiązaniem jest jego zakup wraz z siodłem. Wiele sklepów oferuje wybór różnych kolorów oraz różnych materiałów czapraka w zestawie.