Saturday, June 15th, 2024

Zarządzanie nieruchomościami na terenie Warszawy- krótki poradnik dla inwestorów

Nieruchomości w stolicy-czysty zysk? 

Nieruchomości to w chwili obecnej biznes który generuje bardzo duże zyski i zapewnia stabilny zwrot inwestycji. Mimo zwiększających się rok do roku cen mieszkań to taka forma inwestowania nie wychodzi z popularności już długie lata.  Właśnie ze względu na duże zainteresowanie inwestorów, oraz zyski zarządzanie nieruchomościami w Warszawie stało się bardzo popularne. Ze względu na rozbieżność zainteresowania względem ulic, czy całych dzielnic do Warszawy trzeba się przygotować. 

Zarządzanie nieruchomościami – Warszawa. Specjalnie dla deweloperów:

Firmy zajmujące się inwestycjami w Warszawie, budują całe przedmieścia również powinny zainteresować się tematyką zarządzania nieruchomościami w Warszawie. Dawno minęły lata w których spółdzielnie mieszkaniowe stanowiły prym i to one dbały o to aby teren nieruchomości był zadbany. Obecnie bardziej sprawdzonym rozwiązaniem generującym na pewno lepsze zyski jest oddelegowanie tych zadań do firmy zewnętrznej. Dla dewelopera jest to idealna sytuacja ponieważ całość odpowiedzialności za zadbanie o stan budynku, czy też całego osiedla oddaje w ręce firmy zewnętrznej. Firma taka dba o sprawy księgowe związane z nieruchomością, obsługę techniczna, oraz administracyjna.  Takie rozwiązanie sprzyja też mieszkańcom ponieważ firma zewnętrzna na ogół działa znacznie sprawniej niż zwykła spółdzielnia. W niektórych przypadkach również możliwe jest również dbanie w częściowym zakresie o lokale prywatne na terenie nieruchomości. 

Polecamy:

Zarządzanie nieruchomościami w Warszawie – osoby prywatne

Podobną usługę jak w przypadku deweloperów firmy świadczą na rzecz osób prywatnych. Osoby posiadające kapitał, oraz aktywa bardzo często zajęte są bardziej optymalizacją kosztów niż bieżącym zajmowaniem się nieruchomościami. W przypadku 10 lub więcej nieruchomości rozsianych po wielu miastach zarządzanie nimi może sprawić nie lada problem i właśnie w takich przypadkach przychodzą do nas firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Podobnie jak w przypadku deweloperów są w stanie zorganizować zarządzanie księgowością obsługą administracyjną jak i wieloma innymi rzeczami. Ściąganie płatności i obsługa bieżących lokatorów to bardzo przydatna usługa dla bardzo zabieganych osób. 

Jak zacząć swoją przygodę z nieruchomościami?

 Masz kilka nieruchomości z których od dawna nie korzystasz? Dostałeś zastrzyk gotówki? Może warto rozwinąć swoje skrzydła w najmie nieruchomości? Obecnie znajdujemy się u szczytu opłacalności wynajmu mieszkań i innych powierzchni użytkowych dzięki czemu wiele osób posiada bardzo duży kapitał i inwestują jeszcze więcej w kolejne lokale, jednak jak zacząć? Przede wszystkim zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny i podciągnięcie go pod inwestycje może być nieciekawym pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze sytuacja na rynku kredytów może się drastycznie zmienić, a nieruchomość może zacząć tracić na wartości. Po drugie warto jest się zastanowić ile zapłacimy kapitału a jaki realnie pożyczyliśmy.
Obecnie bardzo rozsądnie jest zarobić kapitał w jakiś inny sposób. Ceny mieszkań rosną oprocentowanie kredytu hipotecznego również może gwałtownie wzrosnąć a inwestycja może nie zwrócić się tak szybko jak podejrzewamy. Przy obecnych standardach panujących w świecie nieruchomości lepiej będzie zgromadzić środki z innego źródła niż kredyt hipoteczny. 

Mam pierwsze mieszkanie/ lokal co dalej?

Dalej sprawa wygląda bardzo prosto, wynajmujemy! Umieszczenie ogłoszenia na popularnej stronie i oczekiwanie na chętnych to bardzo proste zadanie, jednak nie można zapominać o jednym. Wynajmując mieszkanie powierzasz komuś coś bardzo cennego, warto jest aby nie wynajmować go byle komu. Jak zabezpieczyć się przed niebezpiecznymi lokatorami? Po pierwsze unikajmy zaniżonej ceny, ponieważ przychodzić będą osoby które mogą nam to mieszkanie zniszczyć. Ustalenie zbyt wysokiej ceny może działać odstraszająco dlatego też warto jest wziąć średnią z podobnych ogłoszeń i dać trochę wyższą. 

Zarządzanie nieruchomościami w Warszawie- kiedy to się opłaca?

Opłacalność wynajmowania firmy do zarządzania naszymi nieruchomościami jest bardzo względna. Osoby posiadające 10 mieszkań w mniejszych miejscowościach które generują realnie 10 000 zł czystego zysku nie powinny myśleć o outsourcingu zarządzania nimi. Decyzję o wyborze firmy do zarządzania nieruchomościami powinniśmy podejmować w momencie w którym większe zyski posiadamy z innych działalności a to jest tylko dodatkiem, lub jest ich za dużo. W innych wypadkach wynajmowanie takiej firmy się technicznie nie opłaca. Wszystko to zależy w dużej mierze od skali działalności na jaką działamy, naturalnie im większa ilość mieszkań i zyski tym bardziej racjonalny staje się wybór firmy zewnętrznej.
Aby unormować opłacalność takiego pomysłu możemy założyć pewien wskaźnik. poziom kosztów generowanych przez firmę nie powinien przekraczać 20% zysków generowanych z nieruchomości którymi ta firma zarządza. Korzystając z takiego wskaźnika bardzo łatwo ocenimy czy jest to dla nas dobry biznes.