Friday, April 26th, 2024

Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Na rynku mamy do czynienia z niemałą różnorodnością w kontekście systemów ogrzewania własnego domu. Możemy zainwestować w najbardziej tradycyjny piec węglowy, albo też postawić na kocioł olejowy czy gaz. Coraz szerzej promowane są też pompy ciepła. Kraków i wiele innych miast w Polsce to właśnie ku nim skłania się ostatnimi czasy. Czy jednak rzeczywiście warto na nie postawić? Czy jest to coś, co będzie w stanie przynieść nam wymierne korzyści?

Pompy ciepła – czym są i w jaki sposób działają?

Pompy ciepła to urządzenia, które jako źródło swojego zasilania wykorzystują energię elektryczną – w przeciwieństwie do innych rozwiązań w branży grzewczej, jest to jedyne, czego potrzebują. Nie wymagają więc żadnego rodzaju paliwa pokroju gazu, drewna czy pelletu. Energię pobierają za to z otoczenia – gruntu, wody czy nawet z powietrza. Są w stanie przetworzyć ją i dostarczyć do naszej instalacji grzewczej zgodnie z naszym indywidualnym zapotrzebowaniem. Tak właściwie zatem nie płacimy za energię, która z nich pochodzi – ta bierze się bowiem ze źródeł w pełni odnawialnych. My płacimy zaledwie za jej transport – w rachunkach za energię elektryczną.

Na rynku istnieje kilka różnych rodzajów pomp ciepła, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem zasilania. Choć schemat działania mają podobny, energię czerpią czy to z ziemi (modele gruntowe), czy też z powietrza (modele powietrzne).

Czy pompy ciepła są opłacalną inwestycją?

Z uwagi na charakterystykę swojego działania, pompy ciepła mogą, ale nie muszą okazać się instalacją ekonomiczną. Wszystko zależy tutaj od tego, w jakim budynku się je instaluje – choć w większości sprawdzą się świetnie, istnieją sytuacje, w których po prostu nie spełnią wysokich oczekiwań, jakie się przed nimi stawia – zwłaszcza przy konkurowaniu z ogrzewaniem za pośrednictwem gazu, do czasu ich wprowadzenia na rynek uważanego za najbardziej opłacalny. Mimo wszystko jednak inwestując w pompy ciepła możemy liczyć na:

  • przyszłościowość tego rozwiązania – jak wspomnimy za chwilę, powoli odchodzi się od tradycyjnych form ogrzewania, jako zamiennik wybierając bardziej ekologiczne sposoby na nie – jest to jeden z ostatnich momentów na to, aby sięgnąć po dofinansowanie na to;
  • wygodną eksploatację – systemy bazujące na pompach ciepła są całkowicie bezobsługowe (podobnie jak instalacje gazowe) – nie musimy tracić czasu na ich kontrolowanie czy dostarczanie im dodatkowych paliw. Co ważne, pompy ciepła nie wymagają od nas wydzielania osobnego pomieszczenia na kotłownię;
  • doskonałe współgranie z systemami fotowoltaicznymi – choć opłacalność eksploatacji samych systemów pomp ciepła może być poddawana pod wątpliwość przez sceptyków, jest niepodważalna w przypadku ich połączenia z instalacjami fotowoltaicznymi, dostarczającymi im energię elektryczną bezpośrednio ze słońca; choć wykorzystanie jej wiąże się z większym kosztem, sprawi, że inwestycja bardzo szybko się zwróci i będzie jeszcze bardziej ekologiczna;
  • większą wartość nieruchomości, która jest bezpośrednim skutkiem zmian klimatycznych i tego, że w perspektywie najbliższych lat niemal każdy będzie musiał – chcąc nie chcąc – przestawić się na lepsze rozwiązania. Wtedy już niekoniecznie z dofinansowaniem.

Pompy ciepła mogą być poważnym wyzwaniem inwestycyjnym, gdyż po prostu kosztują dość dużo. Jest to faktem, jednak tylko wtedy, gdy patrzymy na to pod kątem wymiany aktualnie posiadanego systemu. Jeżeli z kolei dopiero stawiamy dom i zastanawiamy się nad wyborem systemu ogrzewającego go, pompy okażą się czymś atrakcyjnym finansowo – zwłaszcza w porównaniu do kotłowni gazowej.

Pompy ciepła a sprawa dofinansowania

Zastanawiając się nad zakupem pompy ciepła musimy wziąć pod uwagę fakt, że jest ona rozwiązaniem ekologicznym, a w związku z tym bardzo przyszłościowym. Rządy wielu państw, w tym również i Polski, dążą do tego, by całkowicie wycofać się z tradycyjnego ogrzewania. Zachęcają do tego bardzo ciekawym systemem dofinansowań w ramach programu “Czyste Powietrze”. Ilość pieniędzy, jakie pozyskamy w jego ramach zależy przede wszystkim od zarobków. Dofinansowanie możemy otrzymać na wymianę starego pieca, zakup pompy ciepła, docieplenie budynku i wiele innych rozwiązań, które mają na celu przestawienie gospodarstwa na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Kwota dofinansowania waha się i wynosi 9 tysięcy złotych na sam zakup pompy ciepła (dla osób zarabiających nie więcej niż 100 tysięcy złotych rocznie), a sięga nawet 18 tysiącom złotych.

Podsumowanie

Pompy ciepła, Kraków które wybiera coraz częściej, stanowią bardzo ciekawe i na pewno przyszłościowe rozwiązane w branży grzewczej. Towarzyszy im mnóstwo zalet, które odczujemy zwłaszcza po długim czasie ich eksploatacji, a w szczególności wtedy, gdy połączymy je ze sprawnie działającą instalacją fotowoltaiczną. Musimy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku sprawdzą się tak samo dobrze, a najlepiej jest pomyśleć o ich wdrożeniu już na etapie projektowania domu. Po to, by w pełni wykorzystać ich moc. Mimo wszystko jednak stanowią bardzo ciekawą i godną zainteresowania opcję, która jest w stanie przyczynić się do sporych oszczędności i jest świetną alternatywą dla emisyjnych sposobów na pozyskiwanie ciepła.