Saturday, June 15th, 2024

Magazyny energii

Magazyny energii – dlaczego warto się na nie zdecydować? W celu przechowywania prądu w sytuacji, gdy produkcja przeważa nad użyciem, warto zastosować magazyny energii elektrycznej. Nadwyżki mogą być zużyte, jeśli z jakiegoś powodu konsumpcja ulegnie zwiększeniu. Urządzenia te odgrywają coraz większą rolę na rynku energetyki i fotowoltaiki.

W jaki sposób rozwija się rynek magazynów energii? Co prosument powinien wiedzieć o magazynie energii? Dlaczego warto zdecydować się na magazyny energii? W jaki sposób będą w najbliższym czasie rozwijać się magazyny energii? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

W jaki sposób rozwija się rynek magazynów energii?

Nie da się ukryć, że po magazyny energii sięga coraz większa liczba osób. Na dzień dzisiejszy nie są jednak one unormowane prawnie. ME (Ministerstwo Energii) intensywnie prowadzi prace, które miałby uregulować ten sektor. Dlaczego jednak rynek ten rozwija się tak dynamicznie? Otóż jedną z ważniejszych przyczyn takiego zjawiska jest silna potrzeba stabilizacji sieci. Dużym wyzwaniem jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. Co godne podkreślenia, korzystanie z energii lokalnie wytworzonej i magazynowanej to sposób na eliminację problemu związanego z przesyłaniem prądu. W normalnych warunkach musimy stale inwestować w rozproszoną infrastrukturę. Dodatkowo rynek transportu coraz częściej zastępowany jest urządzeniami spalinowymi przez te elektryczne. Nie jest to jednak nic zaskakującego, biorąc pod uwagę innowacyjność tego rozwiązania. W przyszłości niestety sieć może być przeciążona – wiąże się to ze zmiennością poboru energii dla elektrycznych pojazdów. Sieci nie są stabilne, a to jest dość istotny problem, który niejednokrotnie ma wpływ na rozwój gospodarczy naszego kraju. Magazyny energii są w stanie zminimalizować tego typu problemy.

Co prosument powinien wiedzieć o magazynie energii?

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że posiadając instalację fotowoltaiczną, nie w każdym przypadku jesteśmy w stanie wykorzystać wytworzoną energię w całości. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że zapotrzebowanie na nią może różnić się w zależności od pory dnia. Na dzień dzisiejszy niewykorzystana energia elektryczna trafia do sieci. Możliwe jest jej pobranie, jednak tylko w 80%. Jak zatem zwiększyć opłacalność fotowoltaiki? Wraz z tym, jak technologia rozwija się, jednocześnie zmniejszają się koszty konsumenckiego magazynu energii, będzie to atrakcyjne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy czerpią prąd z instalacji fotowoltaicznej w domu. Okazuje się, że magazyny energii umożliwiają efektywniejsze wykorzystanie wyprodukowanego prądu. Warto również wspomnieć o samochodach elektrycznych. Mają one nie tylko konwencjonalne zastosowanie, ale coraz częściej pełnią funkcję baterii- to właśnie w niej możliwe jest przechowywanie wyprodukowanej energii.

Dlaczego warto zdecydować się na magazyny energii?

Magazyny energiiMagazyny energii są bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem przez fanatyków Odnawialnych Źródeł Energii. Na dzień dzisiejszy istnieje możliwość oddawania nadwyżek energii do zakładu energetycznego. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że wartość kWh pomniejszana jest wówczas o 20%, jeśli instalacja posiada maksymalnie 10 kWp lub o 30%, gdy wartość ta przekracza 10 kWp. Właśnie dlatego magazyny energii cieszą się tak dużą popularnością wśród prosumentów. Przede wszystkim mamy pewność co do tego, że jesteśmy niezależni od zakładu energetycznego. Nie obowiązują nas żadne prawa, przepisy, podwyżki, magazynowanie. Ilość produkowanej energii stale wzrasta, w konsekwencji system buforowania u operatora energetycznego może zostać przeciążony. Konsekwencją tego jest to, że koszty modernizacji mogą zostać przeznaczone dla prosumentów. Warto mieć świadomość tego, że klęski żywiołowe, takie jak chociażby powodzie, burze, wichury, powodują zrywanie sieci energetycznych. Wówczas musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż usterka zostanie naprawiona. Posiadając magazyny energii nie powinniśmy się tym przejmować. 

W jaki sposób będą w najbliższym czasie rozwijać się magazyny energii?

Wiele osób zastanawia się czy magazyny energii w najbliższym czasie będą się rozwijać. Otóż w celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie, powinniśmy zwrócić uwagę na wyznaczone przez Unię Europejską cele. Jednym z nich jest zwiększenie udziału Odnawialnych Źródeł Energii w produkcji energii. Sprzyja to wdrażaniu i tworzeniu innowacyjnych technologii magazynowania. W praktyce oznacza to, że coraz częściej stają się one bardzo wydajne i dostępne dla niemalże każdego. W celu poprawy bezpieczeństwa energetycznego, a także dynamiki rozwoju energetyki odnawialnej (która swoją drogą w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie), magazynowanie energii jest kluczowe. Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą, że trudno jest mówić o rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii bez magazynowania. Aby energetyka przeszła transformację, magazyny energii są niemalże strzałem w dziesiątkę.