Thursday, May 30th, 2024

Rolety zewnętrzne

Dom kojarzy się z bezpieczeństwem i spokojem. Chcemy czuć się w nim dobrze, dlatego staramy się wykorzystać jak najwięcej udogodnień, które mają na celu poprawę jakości życia i wygody. W wielu nowoczesnych budynkach, znajdują się duże przeszklenia. Zapewniają one większe ilości światła naturalnego, a także prezentują się niebywale atrakcyjnie. Jednak aby zwiększyć poziom komfortu, warto pomyśleć o zamontowaniu rolet zewnętrznych. 

Co warto wiedzieć o roletach zewnętrznych?

W sklepach można znaleźć bardzo wiele rodzajów i modeli rolet zewnętrznych. Różnią się one między sobą m.in. sposobem montażu, sterowaniem, czy wyglądem. 

Rolety mają wiele funkcji. Pełnią one rolę estetyczną, świetnie dopełniają wystrój wnętrz. Ponadto są niebywałym udogodnieniem, w upalne dni, kiedy promienie słońca, wdzierające się do środka i bardzo szybko podnoszą temperaturę wewnątrz domu. Warto także wspomnieć, że rolety zewnętrzne zapewniają prywatność. Tłumią one hałasy dobiegające z zewnątrz, chronią przed wścibskimi sąsiadami oraz pełnią funkcję dodatkowego zabezpieczenia przed włamywaczami. 

Można wyróżnić kilka rodzajów rolet zewnętrznych. Najbardziej popularne są rolety natynkowe (tzw. elewacyjne). Charakteryzują się one obecnością specjalnej obudowy z aluminium, która mocowana jest na elewacji. Ich pancerz mieści się z przodu kasety. Innym rodzajem są rolety podtynkowe. Montuje się je w dość specyficzny sposób, dlatego są przeznaczone do domów, które są jeszcze w budowie. Skrzynki są schowane w nadprożach, dzięki czemu zachowana jest duża estetyka. Rolety stanowią spójną część budynku. Ostatnim typem są rolety naokienne. Jest to stosunkowo mało popularny model. Osadza się go na ramie okiennej i montuje się we wnęce okiennej. 

Rolety zewnętrzne można zamontować zarówno w zwykłych oknach, jak i w szklanych ścianach czy drzwiach oraz w oknach dachowych. 

Jak można sterować roletami zewnętrznymi?

 Technologia bardzo szybko się rozwija. Można to zaobserwować w wielu dziedzinach życia. Na przestrzeni lat, również bardzo rozwinął się system sterowania roletami zewnętrznymi. Najprostszym rozwiązaniem, które przez długie lata było bardzo popularne, jest sterowanie manualne. Polega ono na wykonaniu obrotu oknem o 180 stopni, aby podnieść roletę, oraz wykonanie odwrotnego ruchu, aby ją spuścić. Kolejnym rozwiązaniem jest sterowanie zdalne elektryczne. Dzięki niemu, można łatwo obsługiwać roletę. Na ścianie znajduje się specjalna klawiatura, przy pomocy której można w bardzo prosty sposób, zwinąć roletę na wybraną wysokość. W ostatnim czasie popularne jest także sterowanie zdalne solarne. Zasady jego działania są niezwykle podobne do sterowania elektrycznego, jednak do działania mechanizmu wykorzystuje się energię słoneczną. Jest to rozwiązanie, które pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów. 

Czy warto się zdecydować na rolety zewnętrzne?

Wiele osób zastanawia się, czy zamontowanie rolet zewnętrznych to dobry pomysł. Jednak rozwiązanie to, staje się coraz bardziej popularne i zyskuje coraz większe rzesze chętnych. Sprawdzają się one zarówno w gorące i upalne dni, jak i w chłodne i zimowe. Zabezpieczają przed nagrzewaniem się wnętrz i promieniami słonecznymi, które często utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków. W zimie, chronią przed utratą ciepła, wiatrem i mrozem. Pomiędzy oknem a roletą powstaje specjalna poduszka powietrzna, która pomaga utrzymywać ciepło. Rolety zewnętrzne, chronią także ramy okienne przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, promienie UV, czy wiatr. Ma to bardzo duże znaczenie, szczególnie jeśli obudowa okna jest drewniana. 

Warto także zwrócić uwagę na to, że rolety zewnętrzne pozwalają na regulację ilości światła, które dostaje się do wnętrza pomieszczeń. Jeśli potrzebne jest większe zaciemnienie np. w czasie drzemki rolety to umożliwiają. Mają one także funkcję izolatora akustycznego. Jest to zaleta, szczególnie ważna dla osób, które mieszkają blisko ruchliwych i głośnych ulic. Badania wykazały, że obniżają one głośność dźwięków, które dostają się do pomieszczenia o ok. 6 – 14 decybeli. 

Rolety, które posiadają specjalne otwory wentylacyjne tzw. perforacje, zabezpieczą wnętrze przed wiatrem, a po zsunięciu pancerza, pozwala na wentylowanie pomieszczeń. Bardzo często wykorzystywany jest także model rolet, z dołączoną moskitierą, która po otwarciu okna, zabezpiecza wnętrza przed dokuczliwymi owadami. 

Rolety zewnętrzne to bardzo popularne rozwiązanie, które wiąże się z wieloma zaletami. Dzięki roletą, można czuć się bezpiecznie i komfortowo we własnym domu. Świetnie one zabezpieczą przed hałasem, promieniami słonecznymi, zimnem, czy wzrokiem wścibskich sąsiadów lub włamywaczy. Na rynku dostępne są rolety w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu z łatwością można dobrać odpowiedni produkt do elewacji. Rolety zewnętrzne to także dużo bardziej trwałe produkty niż tradycyjne rolety czy plisy, które montuje się wewnątrz pomieszczeń. Można z nich korzystać, przez naprawdę długie lata.