Wednesday, July 24th, 2024

Szycie ubrań – poradnik dla początkującego szwacza

Szycie własnych ubrań jest bardzo ciekawą opcją dla wszystkich tych, którzy lubią tworzyć coś własnego, a przy okazji nosić wygodne i jak najbardziej do siebie dopasowane ubrania. Jest też świetnym, bo różnym niż wszystkie inne hobby. Aby jednak się go podjąć, należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na jego temat. O tym, co trzeba wiedzieć jeszcze zanim odwiedzi się sklep z tkaninami, ale też o podstawach w całym szyciu opowiemy w tym krótkim poradniku, skierowanym przede wszystkim do początkujących szwaczy i szwaczek.

Tkanina, a może dzianina?

Rzeczą absolutnie podstawową przy podchodzeniu do tematyki szycia jest rozgraniczenie tkaniny https://www.lamilani.pl/tkaniny-wodoodporne od dzianiny. Ta pierwsza jest projektowana na bazie osnowy i wątku. Te dwa rodzaje nici układane są do siebie prostopadle i równomiernie. Powstałe na ich bazie materiały cechują się brakiem rozciągliwości, ale i zdolnością utrzymywania kształtu.

Nieco inaczej wyglądają dzianiny, które zwykle powstają na bazie jednego rodzaju nitki, który – podobnie do robienia na drutach – układa się w oczka. Same w sobie są bardzo rozciągliwe i lepiej układają się na ciele. Potrafią jednak sprawiać więcej problemów w trakcie szycia.

Dlaczego powinniśmy przyłożyć się do wyboru odpowiedniego materiału?

Wybór właściwego materiału stanowi podstawę, bez której nie powinniśmy ruszać do sklepu z tkaninami. To od niego bowiem zależy między innymi czy strój będzie:

  • trwały – wytrzymałość jest jedną z istotniejszych rzeczy przy szytych własnoręcznie ubraniach;
  • estetyczny – wygląd ubrania niemal zawsze stanowi jeden z priorytetów,
  • łatwy w pielęgnacji – to materiał definiuje to, w jakich warunkach będzie można prać uszytą część garderoby.

Na co zwracać uwagę przy wyborze materiału do szycia?

Najważniejszym aspektem tego, jaki materiał do szycia wybierzemy w sklepie z tkaninami https://www.lamilani.pl/pl/c/Plusz-material/72 https://www.lamilani.pl/pl/c/Plusz-material/72jest jego kolor. To on w największym stopniu definiuje ostateczny wygląd elementu ubioru, który planujemy uszyć. Liczy się również faktura, która będzie odpowiedzialna za wygodę noszenia oraz dopasowanie ubrania do sytuacji, w której docelowo chcemy je nosić. Istotna w tym wszystkim może być również cena, którą powinniśmy dostosować do własnego budżetu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Materiał a konkretne zastosowanie

Materiał, na który finalnie się zdecydujemy powinien odzwierciedlać nasze założenia co do ubioru, który chcemy uszyć. Na inny jego rodzaj będziemy musieli postawić oczekując przewiewności, innego użyjemy do uzyskania efektu czysto ozdobnego. Wszystko zależy więc od rodzaju ubrania, w który celujemy oraz jego zastosowania:

  • odzież codzienna – decydując się na uszycie czegoś do noszenia na co dzień, będziemy musieli postawić na materiał wygodny, przewiewny ale zarazem łatwy w czyszczeniu. Nasz wybór może paść na tkaninę w 100% bawełnianą – w szczególności jeśli chcemy uszyć bluzę dresową, spodnie lub spódnicę. Popularny jest tutaj sztruks i dżins (zwłaszcza w przypadku kurtek i spodni), ale i poliester, wełna czy flanela. Te ostatnie zresztą są bardzo przyjazne dla początkujących;
  • odzież sportowa – w jej przypadku liczy się przewiewność i dobre odprowadzanie potu. Właśnie dlatego najczęściej stawia się na spandeks i lycrę, ale i poliester – można je prać w pralce, nie kurczą się, ale też są bardzo wygodne i w żaden sposób nie czuje się, że się je nosi;
  • odzież ozdobna – ubrania ozdobne powstają przede wszystkim z woalu, bawełny i batystu – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z bielizną nocną. Równie popularnym materiałem jest w tym przypadku również jedwab i bawełna, koniecznie szyte bardzo cienką nicią. Szwaczki lubią też sięgać po stuprocentowy poliester, wybierając tkaniny pokroju żorżety czy polijedwabiu – nosi się je wygodnie, a ich użytkowanie nie sprawia problemów. Zwłaszcza, że nie wymaga prasowania;
  • odzież ciepła (na zimę lub jesień) – do grubszych strojów musimy postawić na równie grube materiały – wełna, wełnisty tweed czy kaszmir to najczęstsze wybory właśnie pod tym kątem. Można też postawić na grubo tkany dżins czy drelich, a także na skórę. Tę ostatnią należy prać chemicznie.

Gdzie kupować materiały do szycia?

Współcześnie nie jest ciężko zaopatrzyć się w materiały do uszycia czegokolwiek. Tak właściwe te oferowane są w większości sklepów wielkopowierzchniowych, w tym tych ogólnospożywczych, a często i budowlanych. Najlepszym miejscem do tego są jednak specjalistyczne sklepy z tkaninami – tylko one nastawione są na sprzedaż wyłącznie takich rzeczy, które mają związek z szyciem. Jeżeli więc mamy taki w pobliżu – świetnie. Jeśli nie, możemy sięgnąć po Internet i zrobić zakupy bez wychodzenia z domu.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach nie jest ciężko “wgryźć się” w tematykę szycia. Znając podstawy dotyczące materiałów wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią maszynę, a następnie odwiedzić sklep z tkaninami i dokonać zakupów. Ważne w tym wszystkim jest ustalenie zawczasu, co tak naprawdę planuje się uszyć i czego będzie się do tego potrzebowało. Plan pozwoli nam odpowiednio rozłożyć budżet, ale też być przygotowanym na wszystko, co z naszym strojem będziemy chcieli zrobić.