Tuesday, April 30th, 2024

Malowanie tapet ściennych – sposób na relaks

Arteterapia to zjawisko dosyć powszechne na Zachodzie, w Polsce dopiero od kilku lat przeciera swoje szlaki. Jest to rodzaj terapii przeprowadzanej za pomocą zajęć przy różnych projektach wizualnych. Możemy malować, rzeźbić, rysować w dowolnie wybranej, także prywatnej przestrzeni. Co może zrobić osoba, którą energia artystyczna wprost roznosi i którą aż korci, by malować na wszystkich powierzchniach, jakie tylko znajdują się w domu? Odpowiedź jest banalnie prosta! Wystarczy zainwestować w tapety, które można malować. Oczyszczającą czynnością jest malowanie mandali. Możemy to robić na płaskim podłożu, na ziemi, ale ciekawym doświadczeniem może być także stworzenie unikalnej mandali na ścianie. Tak, jak stworzoną mandalę z piasku po chwili zdmuchuje się z ziemi, tak i z tapety, po której można malować i którą można zmywać, za pomocą kilku ruchów wilgotnej ściereczki nasz malunek może zniknąć, ustępując tym samym miejsca nowemu. Tapeta, którą można malować jest świetnym środkiem zastępczym na ograniczone wielkości blejtramów malarskich. Na tapecie stworzysz obraz na całą długość i szerokość domowej ściany. Czy to nie wspaniałe?

Namaluj swój trójwymiar

Tapeta ścienna
Tapeta ścienna do malowania

Ten, kto chociaż odrobinę orientuje się w temacie optycznego powiększania przestrzeni, dobrze wie, że tapety, które powiększą pokój osadzone są w pewnym trój wymiarze. Na takich tapetach widać głębię i charakterystyczną perspektywę, dlatego dzięki tym czynnikom wnętrza zyskują na iluzji przestrzeni i wydają się nam znacznie większe, niż w przeczystości. Teraz ty na specjalnej tapecie stworzyć możesz swoją własną, unikalną kompozycję abstrakcyjną, gdzie wszystko może się zdarzyć. Zabierz farby, narzędzia, pędzle, szpachle i zabieraj się ochoczo do pracy. Nowoczesna tapeta, którą można malować tylko czeka na Twój pierwszy krok, by rozbudzić w Tobie zupełnie nowe pasje i działania. Nawet jeśli po drodze coś nie wyjdzie, uznasz, że dany fragment dzieła jest beznadziejny, zawsze mieć będziesz możliwość dokonania korekty. Wszelkie farby i ślady flamastrów zmywają się z tapet w tempie ekspresowym. Nie trzeba obawiać się złości mamy i stawać przed widmem koniecznego remontu całego pokoju tylko dlatego, że na ścianie pojawiło się coś wysoce niepożądanego przez rodziców.

Jaki rodzaj tapety wybrać, gdy w domu są małe dzieci?

Obecność  małych dzieci w domy stawia nas w sytuacji bardziej świadomego wyboru poszczególnych elementów wyposażenia. Małe dzieci mają to do siebie, że często pozostawiają ślady po swoich drobnych poczynaniach. Plamy widoczne są dosłownie wszędzie, na podłogach, drzwiach i ścianach. Jeśli damy dziecku do ręki zestaw kredek wraz z blokiem rysunkowym, możemy być pewni, że nie będzie chciało malować na małych kartkach. Po co zawracać sobie głowę kartkami, skoro do dyspozycji w domu pozostaje cała ściana? Dlatego warto zaznaczyć, że wszyscy pytający o to, jaki rodzaj tapety najlepiej ochroni ściany w naszych domach przed najmłodszymi domownikami, powinni zainwestować w tapety zmywalne. Wszelkie ślady, pozostawione na ich powierzchni, znikają już po kilkukrotnym przetarciu warstwy wilgotną szmatką. Czasami przydaje się też niewielka ilość płynu do naczyń, ale zazwyczaj woda świetnie spełnia tutaj swoje funkcje, nie pozostawiając tym samym żadnych plam i zacieków.

Ekologiczne nakładanie tapet

Nie wszystkie kleje do tapet są bezpieczne dla naszego zdrowia. Przed wyborem właściwego dla nas kleju do tapet warto zajrzeć na różne fora dla fanów remontów, gdzie podejmuje się wszelkie tematy z zakupami artykułów. Tam możemy się dowiedzieć, jaki klej do tapety będzie w pełni bezpieczny dla nas i dla naszych dzieci, abyśmy nie nawdychali się szkodliwych substancji i nie nadwyrężyli tym samym naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Lepiej inwestować w kleje o postaci płynnej, czy sypkiej do rozrabiania? Zdania są podzielone. Kupowanie od razu płynnego kleju pozwoli nam zaoszczędzić na czasie. W przypadku klejów do tapet w proszku trzeba pilnować, aby proporcje rozrabiania z wodą się zgadzały. Stosowanie zbyt rzadkiego kleju na delikatną strukturę tapety może sprawić, że wszystko nam się rozpłynie i za bardzo zmoczona tapeta już przed nałożeniem będzie nadawała się tylko do wyrzucenia.

Tapety samoprzylepne

Są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie znoszą korzystać z klejów do tapet dowolnego gatunku. Tutaj mamy do czynienia z klejem umieszczonym już na spodniej części tapety. Zasada działania jest prosta tak, jak w przypadku stosowania naklejek. Zrywamy warstwę ochronną, podnosimy wszystko bardzo delikatnie ku górze, aby nie doszło do sklejania się tapety po brzegach. Tapetę należy przy przyklejaniu na ścianie lekko dociskać do podłoża i pilnować, aby powierzchnia kładziona była równo od góry do dołu, bez żadnych zbędnych wybrzuszeń i pęcherzyków. Dobrze będzie nałożoną część tapety delikatnie dociskać do ściany miękką gąbką. Tapety samoprzylepne mają idealną przyczepność, bez konieczności stosowania dodatkowych form klejących. Decydując się na ich zastosowanie, z całą pewnością zaoszczędzamy także czas pracy.