Saturday, June 15th, 2024

Książki o tematyce jeździeckiej

Jeździectwo jest pasją wielu młodych ludzi. Nawet w dalekich miejscowościach, gdzie za bardzo nie ma jak rozwinąć tego typu zainteresowania, znajdują się chętni zdecydowani na to, by uczyć się sztuki jeździectwa poprzez dojeżdżanie do wybranych punktów szkółek jeździeckich. To znaczy o ogromnej determinacji. Początkujący jeździec musi stale ćwiczyć jazdę konną, zaznajamiając się przy tym z całym środowiskiem jeździeckim. Nie zaszkodzi także korzystanie z fachowej literatury. Czy na rynku znajdzie się wiele pozycji na temat jazdy konnej? Jest z tym pewien problem, choć trzeba przyznać, że pod względem dostępności i wyboru tego typu literatury obecnie jest już dużo lepiej, niż kiedyś. Wydawców zniechęcało przede wszystkim to, że jeździectwo to tak naprawdę sport elitarny, przeznaczony nie dla każdego. Za książki na temat jeździectwa na aukcjach internetowych zapłacić można prawdziwe krocie, zwłaszcza, jeśli są unikatami wydanymi kilkadziesiąt lat temu. Koneserzy i zbieracze mają przed sobą wyzwanie, jeśli o wygranie aukcji i zdobycie wymarzonej książki o jeździe konnej walczy nawet kilkanaście osób. W poszukiwaniu nowych książek warto odwiedzać zawsze ulubiony sklep dla jeźdźców.

Wskazówki dla nowicjuszy

Spotkania i rozmowy z instruktorem – to jedno, a korzystanie z fachowej literatury – to drugie. Jedna rzecz nie wyklucza tej drugiej. Jeśli myślisz, że rozmowy z instruktorem w pełni wystarczą Ci, by odgadnąć tajemnicę jeździectwa, to nie wiesz, jak bardzo się mylisz. Jeździectwo to nie jazda na rowerze. To sztuka obcowania ze zwierzętami, wymagająca ogromnej empatii, a także zaangażowania i wyciskania z siebie pozytywnych emocji, by kontakt ze zwierzęciem, żywą istotą był jak najgłębszy. Książki dla jeźdźców funkcjonują nie po to, by szpanować kolorami grzbietów na półce w pokoju, ale po to, by dostarczać nam wiedzy na temat dyscypliny, bez której nie wyobrażamy sobie życia. Każdy sklep dla jeźdźców ma w swoim asortymencie przynajmniej kilka pozycji i to dzięki nim w krótkim czasie poszerzyć się może nasza wiedza w temacie jeździectwa.

Jak dbać o konie?

Odwiedzając sklep dla jeźdźców i przeglądając dostępne w nim pozycje książkowe, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na te, które dotykają problemu humanitarnego traktowania koni oraz ich karmienia. Możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Przydadzą się one nam na cały okres przygody z jeździectwem. Im wcześniej zaczniemy swoje doświadczenia z jeździectwem, tym dłużej wytrwamy w siodle. Większość osób zaangażowanych w tą dziedzinę sportu rezygnuje po 40 roku życia. Pojawiają się inne priorytety, dom, rodzina. Ale są też czynniki nieco inne. Waga ludzka zmienia się na przestrzeni lat, konie się starzeją, co bardziej empatyczni wyczynowcy stwierdzają, że nie chcą swym ciężarem ciała męczyć niewinnych zwierząt i jeździectwem postanawiają zająć się jedynie w teorii, ucząc na przykład młodszych tej niezwykłej sztuki sportowej. Takie podejście zasługuje na spory podziw, ponieważ pokazuje skromność człowieka. Zwierzęta to przecież nasi młodsi bracia, więc nikogo nie powinno dziwić takie postępowanie.

Cechy charakterystyczne książek o jeździectwie

Przede wszystkim książki te oprawione są niezwykle efektownie. Twarde oprawy sprawiają, że nawet po latach publikacje wyglądają jak nowe. Nierzadko na okładkach znajdują się reprodukcje obrazów jeździeckich z dawnych lat, okryte już patyną historii, będące świadectwem ważnych wydarzeń historycznych. Zresztą, wewnątrz książek o jeździectwie także można znaleźć wiele rycin i szkiców, pełnią one role ilustracji. Wybrany sklep dla jeźdźców sprzedawać może książki nowe oraz używane. Każda publikacja naukowa jest tutaj tak naprawdę na wagę złota, ponieważ – jak już powiedzieliśmy wcześniej – takich książek na rynku nie ma zbyt wiele. Treści podzielone są na przystępnie opracowane rozdziały. Najprzyjemniej czyta się takie książki, w których wszystko przedstawione jest krok po kroku, bez zbędnej egzaltacji i w technicznym, prostym języku. Ważne są zdjęcia pokazujące na przykład, w jaki sposób wsiadamy na konia i z niego schodzimy, jak zakłada się siodło, jakie pozycje w czasie jazdy z przeszkodami należy przyjąć, by nie zrobić sobie krzywdy.

Jeśli nie kupisz – to może wygrać!

Jeśli planowaliśmy odwiedzić sklep dla jeźdźców, by kupić fachową literaturę jeździecką, a ktoś niestety sprzątnął nam ją sprzed nosa –  nie ma co rozpaczać. Jest jeszcze kilka skutecznych metod, aby zdobyć książkę, na której tak bardzo nam zależy. Polecamy co jakiś czas odwiedzać antykwariaty. Znajdują się tam nierzadko takie skarby, że często można być naprawdę zdziwionym. Druga sprawa to fakt, że na zawodach jeździeckich pięknie wydana literatura fachowa często występuje w formie nagrody dodanej do pucharu za zdobycie wysokiego wyniku. Widzimy więc jeszcze jeden powód, dla którego warto brać udział w zawodach jeździeckich. Może doczekamy kiedyś czasów, gdy literatury jeździeckiej będzie na rynku znacznie więcej, niż obecnie? Bardzo byśmy sobie tego życzyli.