Thursday, May 2nd, 2024

Jak leki leczą alkoholizm?

Jak leki leczą alkoholizm? Alkoholizm to choroba. Zaczyna się niewinnie lampką wina na relaks, piwem po pracy lub drinkiem po ciężkim dniu. Następuje przyjemny relaks, znika stres, chwilowo zapominamy o problemach dnia codziennego. Z czasem mamy coraz więcej dni „relaksu” przy alkoholu. Coraz częściej to nie tylko kieliszek wina, to pół butelki. Tak się składa, że ​​pijemy od rana, a czasem w pracy. W tym przypadku mamy już do czynienia z uzależnieniem od alkoholu i konieczne jest rozpoczęcie leczenia antyalkoholowego.

Objawy alkoholizmu

Alkoholizm jest podstępnym nałogiem. Wiele razy wydaje nam się, że jest ok, problem nie tkwi w nas – w każdej chwili możemy przestać pić. Jest to jednak bardzo złudne wrażenie i tak długo nie chcemy nawet przyznać przed samym sobą, że nasze „naiwne” sączenie zaszło za daleko. Jedną z pierwszych oznak, że mamy problem z alkoholem, jest nowa ochota na alkohol. Kiedy nas dopada, odczuwamy bardzo silną potrzebę picia, a nawet stosunkowo krótkie okresy bezalkoholowe mogą spowodować, że będziemy bardzo chorzy.

Kolejnym objawem występującym u osób zmagających się z alkoholizmem jest zespół odstawienia alkoholu. Polega ona na tym, że jeśli jesteśmy pozbawieni dostępu do alkoholu, zaczynamy cierpieć na zaburzenia, takie jak zaburzenia ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, drażliwość, bóle głowy, zawroty głowy czy drżenie rąk. Mogą również wystąpić inne objawy. Jednak po wypiciu ustępują – i wtedy nasze organizmy znów zaczynają normalnie funkcjonować.

Trzecim objawem, który sugeruje, że możemy mieć problem z alkoholem, jest upośledzona kontrola picia i zwiększona tolerancja na alkohol. Kiedy regularnie pijemy dużo, często zdarza się, że nie mamy już kontroli nad tym, ile pijemy i trudno powiedzieć, że mamy już dość i przestać pić. Aby się upić, musimy też pić coraz więcej alkoholu – początkowa dawka już nam nie wystarcza.

Ostatnim objawem, z jakim mamy do czynienia z uzależnieniem od alkoholu, jest nasze życie skupione wokół butelki. Często odbija się to na życiu naszej rodziny, ponieważ każda sytuacja w życiu rodzinnym kręci się wokół łatwego dostępu do alkoholu. Na początku powyższe objawy są łagodne, dlatego często nie zauważamy, że jesteśmy uzależnieni. Pomyśleliśmy – w każdej chwili mogę przestać.

Alkoholizm – jak się go leczy?

W dzisiejszych czasach chcemy, aby wszystko było szybkie i bezproblemowe. Niestety alkoholizm jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Kiedy wpadamy w szpony uzależnienia od narkotyków, spędzamy całe życie na piciu. Nie oznacza to jednak, że będziemy pić całe życie. Jednak walka z alkoholizmem jest długa, trudna i pełna wzlotów i upadków. Powinien być również wielościeżkowy. Daje to większe szanse na skuteczność leczenia i będziemy trzymać się abstynencji.

Psychoterapia indywidualna i grupowa

Jak leki leczą alkoholizm?
Jak leki leczą alkoholizm?

Podstawą leczenia uzależnienia od alkoholu jest psychoterapia alkoholowa. Polega ona na oddziaływaniu na nasz stan psychiczny, a co za tym idzie zmianę naszego stosunku do uzależnienia. Psychoterapia może również pozwolić nam na zmianę naszych postaw, przekonań i zachowań. Najlepsze efekty daje wtedy, gdy sami chcemy go przyjmować.

Psychoterapię indywidualną i grupową można prowadzić w poradni leczenia uzależnień, szpitalu lub poradni leczenia uzależnień i współuzależnień. Aby psychoterapia alkoholowa była skuteczna, powinna być prowadzona długoterminowo, a następnie kontynuowana terapiami uzupełniającymi i wspomagającymi. Ważna jest zarówno psychoterapia indywidualna (czyli sesje jeden na jeden z psychologiem), jak i psychoterapia grupowa.

Leczenie

Często myślimy o alkoholizmie jak o grypie. Dostaniemy jakieś kapsułki, może zastrzyk i już po problemie, jesteśmy zdrowi. Niestety żaden lek nie jest w stanie w cudowny sposób wyleczyć naszego uzależnienia. Leki są tylko uzupełnieniem psychoterapii. Przyjmowanie kapsułek czy wkładek bez leczenia nic nie da i szybko wrócimy do picia.

Leki są stosowane w leczeniu uzależnienia od alkoholu, gdy:

  • Sama psychoterapia nie wystarczy, konieczna jest poprawa jej skuteczności,
  • Cierpią na inne choroby i zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i nerwica,
  • Ogólny stan zdrowia wskazuje na konieczność podjęcia szybkich działań w celu ograniczenia spożycia alkoholu do minimum,
  • Ze względu na inne schorzenia nie możemy czasowo ani na stałe uczestniczyć w psychoterapii.

Wprowadzenie leków powinno odbywać się w porozumieniu z terapeutami uzależnień i psychiatrami oraz powinno być dostosowane do naszego stanu zdrowia, z uwzględnieniem takich czynników jak styl życia czy cele leczenia alkoholowego.

Leki najczęściej stosowane w leczeniu alkoholizmu to:

  • Leki takie jak disulfiram (potocznie znany jako Esperal) – reagują z alkoholem, który spożywamy i powodują wiele przykrych konsekwencji przypominających zatrucie organizmu
  • Leki po wyleczeniu z ośrodka leczenia uzależnień – np. naltrekson – ich zażywanie zmniejsza głód alkoholu i przyjemność z picia, więc nawet jeśli już pijemy, to pijemy mniej, bo picie nie sprawia nam już radości
  • Alkoholizmowi często towarzyszą inne choroby i zaburzenia, takie jak depresja, które należy leczyć odpowiednimi środkami, aby zapobiec nawrotom

Jak widać leczenie uzależnienia od alkoholu nie jest łatwe, a droga do trzeźwości bywa trudna. Narkotyki nie są naszym zbawieniem i lekarstwem na uzależnienie, a jedynie terapią uzupełniającą. Dlatego alkoholizmu nie można wyleczyć samymi lekami.